obejmy do ogrodzenia panelowego

Obejmy do ogrodzenia panelowego – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Panele ogrodzeniowe z metalowego drutu to popularny sposób na płot wokół domu czy działki. Dzięki nim powstają funkcjonalne ogrodzenia dostępne na każdą kieszeń. I choć na pierwszy plan wysuwają się panele ogrodzeniowe, ewentualnie słupki, to bariery nie uda się zamontować bez pewnych drobnych akcesoriów. To obejmy do ogrodzenia panelowego. Nawet do niewielkiego płotu będzie ich potrzeba kilkadziesiąt, a czasem i kilkaset. Od czego zależy ta liczba? Jak właściwie dobrać obejmy? Dowiedz się o nich więcej!

Jakie są rodzaje obejm?

Obejmy do ogrodzenia panelowego to obręcze, które zakłada się na słupek ogrodzeniowy i skręca z przęsłem. Już na pierwszy rzut oka różnią się między sobą kształtem. Ten powinien być dopasowany do słupków, stąd można znaleźć obejmy okrągłe, a także prostokątne. Dobierz je tak, by jak najlepiej przylegały do podpór ogrodzenia.

Obok różnic wynikających z kształtu obręczy obejmy dzielą się na trzy grupy:

  • obejmy startowe: zakłada się ja na pierwszy i ostatni słupek ogrodzeniowy. Wyróżniają się tym, że “chwytają” panel tylko z jednej strony;
  • obejmy pośrednie: to ich trzeba będzie najwięcej. Zakłada się je bowiem na słupki pośrednie, łączą panele na jednym boku ogrodzenia. W związku z tym mają dwa równoległe miejsca do mocowania przęseł;
  • obejmy narożne: powinny znaleźć się na słupkach narożnych. Łączą skrajne panele w narożniku ogrodzenia, mają dwa prostopadle ustawione miejsca na montaż paneli.

Wszystkie rodzaje obejm znajdziesz na https://www.siatkopol-sklep.pl/category/obejmy-do-paneli-ogrodzeniowych.

Z czego produkuje się obejmy do ogrodzenia panelowego?

Niemal wszystkie obejmy do ogrodzenia panelowego na polskim rynku produkowane są z metalu. W związku z tym kluczowe jest ich odpowiednie zabezpieczenie przed korozją. Kiedy bowiem obejmy zaczną korodować, rdzą szybko mogą zająć się słupki. Najlepiej wybierać więc obejmy ocynkowane i malowane proszkowo. Ta ostatnia cecha dodatkowo sprawia, że można dobrać obejmy do koloru słupków i paneli.

Ile obejm potrzeba do montażu paneli?

Do montażu każdego panela potrzebne są zazwyczaj dwie lub trzy obejmy. Ich liczba zależy od tego, jak wysokie ma być ogrodzenie wokół Twojej działki.

Dwie obejmy do ogrodzenia panelowego wystarcza do niższych paneli, które skręca się u góry i na dole. Przy przęsłach o wysokości ponad 170 centymetrów należy zdecydować się na trzy mocowania i dołożyć dodatkową obejmę na środku wysokości ogrodzenia.

Co jest potrzebne do przykręcania obejm?

By panele ogrodzeniowe dobrze się trzymały, ważne jest odpowiednie dokręcenie obejm. Potrzebne będą śruby, ale nie tylko. Najlepiej zdecydować się na pełen zestaw, w skład którego wchodzą również nierdzewne, najlepiej zrywalne nakrętki oraz podkładki – najlepiej ocynkowane. Komplet uzupełniają tak zwane książeczki wykonane z plastiku. Trzeba dobrać je do grubości drutów w przęsłach.

Podsumowanie: jakie obejmy do ogrodzenia panelowego wybrać?

Kiedy wybierasz obejmy do ogrodzenia panelowego, w pierwszym kroku dobierz ich kształt do kształtu słupków. Pamiętaj, by zamówić trzy rodzaje obejm: startowe, pośrednie i narożne, które wykorzystasz w odpowiednich miejscach ogrodzenia. Najlepsze będą obejmy ocynkowane i malowane proszkowo, które są najlepiej zabezpieczone przed korozją. Dobierz odpowiednią liczbę obejm do wysokości paneli i zadbaj o wszystkie elementy montażowe: śruby, nakrętki, podkładki i książeczki.