dentofobia - poradnik

Dentofobia – co to jest, objawy, jak leczyć? Kompleksowy poradnik

Dentofobia dotyka wiele osób w różnym wieku. Według artykułu w serwisie medonet.pl aż 15% Polaków deklaruje, że ma z nią problem. Czym dokładnie jest ta fobia? Jakie są jej objawy? Jak ją leczyć? Z czego wynika? Czytaj dalej, aby poznać odpowiedzi na te pytania i dowiedzieć się więcej o dentofobii.

Dentofobia – co to jest?

Co to jest dentofobia? Dentofobia to lęk przed leczeniem stomatologicznym. Dla tych, którzy nie są nią dotknięci, reakcje osób zmagających się z dentofobią mogą wydawać się przesadzone i niewspółmierne do sytuacji, której dotyczą. Jednak warto pamiętać o tym, że jest to fobia jak każda inna i jej podstawą jest uporczywy lęk, który rzadko kiedy bywa racjonalny.

Podstawą dentofobii jest więc lęk, a często idzie za nim unikanie sytuacji, które go wywołują. Może przybierać to formę umawiania wizyt i odwoływania ich w ostatniej chwili albo nawet niemożność wykonania telefonu do kliniki stomatologicznej. Dentofobia jest niczym spektrum i każda osoba radzi sobie z nią nieco inaczej. Niektórzy są w stanie stawić się na wizycie, jednak walczą w wieloma przykrymi objawami ze strony ciała. Inni uciekają od takich sytuacji, tkwiąc w błędnym kole lęku.

Dentofobia – objawy charakterystyczne

Jeśli nie wiesz, czy dotyczy Cię dentofobia, objawy mogą być wskazówką, która pozwoli Ci to stwierdzić. Należą do nich typowe dla lęku i stresu sygnały ze strony organizmu, do których należą m.in.: ból brzucha, biegunka, brak apetytu, mdłości, drżenie mięśni, nadmierne pocenie się, bezsenność. Klinika dentystyczna Nova Estetica na swoim blogu wskazuje, że mogą wystąpić także: omdlenia, wymioty czy gorączka.

Często pojawiają się one w godzinach lub dniach poprzedzających wizytę. Może zdarzyć się tak, że wystąpią dopiero w momencie pojawienia się w gabinecie lub już w chwili, gdy przystąpisz do planowania wizyty i umawiania się na nią.

Jak już wspomniałam, dentofobia często jest związania z unikaniem sytuacji, która ją wywołuje. W takim przypadku nie działa racjonalne wytłumaczenie, gdyż lęk jest pogłębiany przez pojawiające się objawy. Dentofobia może skutkować wieloletnim brakiem wizyt u stomatologa, a co za tym idzie – może stać się źródłem negatywnych skutków, mających wpływ nie tylko na zęby i ich wygląd, ale także zdrowie całego organizmu oraz samopoczucie.

dentofobia - gabinet stomatologiczny
Podczas pracy nad dentofobią istotne jest pokonanie wstydu i otwarcie się przed stomatologiem, dzięki czemu możliwe będzie opowiedzenie mu o swoich obawach. Mogą one dotyczyć np. wykorzystywanych narzędzi.

Dentofobia – jak leczyć?

Leczenie dentofobii wymaga zaangażowania ze strony pacjenta, jednak jego przebieg zależy od zaawansowania problemu. Pierwszym krokiem jest niewątpliwie uświadomienie sobie swojej sytuacji i chęć jej zmiany. Warto pamiętać, że nie trzeba radzić sobie z dentofobią samodzielnie i przede wszystkim – nie należy się jej wstydzić. Dłuższe unikanie wizyt u dentysty może pogłębiać strach przed udaniem się na wizytę i ujawnieniem stanu zębów przed lekarzem. To jednak błędne myślenie. Jak więc poradzić sobie z dentofobią?

Wybierz sprawdzoną klinikę stomatologiczną

Podstawą w poradzeniu sobie z dentofobią jest zbudowanie zupełnie nowego obrazu wizyt w klinice stomatologicznej. W ten sposób zbudujesz relację z dentystą, opierając ją na zaufaniu i regularnych wizytach. Dlatego ważne są dwie kwestie: wybór sprawdzonej kliniki stomatologicznej, oferującej usługi na najwyższym poziomie i jednocześnie miejsca, które wie, jak pracować z pacjentami z dentofobią.

Pierwszą kwestię możesz zweryfikować, sprawdzając opinie czy to, na jakich produktach pracują specjaliści. Czy są to chętnie wybierane w branży marki i producenci jak w hurtowni stomatologicznej https://tech-dent.pl/? Zweryfikuj także doświadczenie lekarzy. Takie informacje znajdziesz w internecie. Jeśli chodzi o leczenie pacjentów z dentofobią, możesz zapytać o to podczas rozmowy telefonicznej lub poszukać wzmianki o tym na stronie kliniki.

Zadbaj o regularność i plan leczenia

W przypadku dentofobii dla wielu pacjentów duże znaczenie ma konkretny plan, którego mogą się trzymać. Często zaczyna się od początku, krok po kroku budując zaufanie i przyzwyczajając organizm do tego, że wizyty stają się czymś naturalnym. Nie jest to jednak możliwe w sytuacji każdego pacjenta. Czasem trzeba połączyć taki plan ze wsparciem psychoterapeutycznym, o czym więcej piszę w dalszej części artykułu.

Wspomniany plan może obejmować szereg wizyt kontrolnych w regularnych odstępach czasowych. Mogą one zostać umówione z góry, dzięki czemu pacjent nie musi martwić się dzwonieniem do kliniki, które mógłby odkładać. Warto zadbać na tym etapie o jasną komunikację ze stomatologiem. W ten sposób będzie on mógł w jak najbardziej delikatny sposób zaopiekować się daną osobą, biorąc pod uwagę jej preferencje i największe problemy.

Skorzystaj ze znieczulenia lub leczenia w sedacji wziewnej

Jeśli unikałeś wizyt u stomatologa przez dłuższy czas, może zdarzyć się tak, że konieczne będzie podjęcie leczenia już podczas pierwszego spotkania ze stomatologiem. Pamiętaj jednak, że stomatologia jest dziedziną, która nieustannie się rozwija i ma Ci dużo do zaoferowania. Przede wszystkim znieczulenia, które są coraz częściej standardem w klinikach leczących bez bólu – samo podanie znieczulenia również może być bezbolesne!

Druga możliwość, gdy objawy lęku są bardzo silne, to sedacja wziewna podtlenkiem azotu. To popularne rozwiązanie w postaci gazu rozweselającego pozwoli Ci się odprężyć i niejako „wyłączy” Twój układ nerwowy. W ten sposób stresowanie się wykonywanym w jamie ustnej leczeniem nie będzie możliwe.

Ostatnia opcja to znieczulenie ogólne, które również jest stosowane w stomatologii. Szczególnie ma to miejsce w sytuacjach, gdy konieczne jest wyleczenie kilku zębów jednocześnie lub ich ekstrakcja.

Psychoterapia w leczeniu dentofobii

Leczenie dentofobii może wymagać podjęcia psychoterapii. Nie jest to powód do wstydu, gdyż warto pamiętać, że zadaniem tego specjalisty jest właśnie wsparcie pacjenta w problemach różnego rodzaju – a dentofobia zdecydowanie się do nich zalicza! W przypadku fobii często polecana jest psychoterapia poznawczo-behawioralna. Podczas spotkań z terapeutą można zbudować strategie radzenia sobie w trudnych sytuacjach i w efekcie zmienić swoje nastawienie do nich.

Źródła:

  1. Kto się boi dentysty? Aż 98 proc. dorosłych Polaków [WYJAŚNIAMY], Monika Zieleniewska, www.medonet.pl, [dostęp 4.04.2024].
  2. Dentofobia, novaestetica.pl, [dostęp 4.04.2024].