Jakie ogrodzenie wybrać wokół domu?

Jakie ogrodzenie wybrać? Porównanie najpopularniejszych rozwiązań

Dobór oraz montaż ogrodzenia to inwestycja na lata. Zapewne marzysz o tym, aby było trwałe, dobrze wyglądało i nie wymagało ciągłych napraw? A może zależy Ci najbardziej na niskich kosztach i szybkim montażu? Do wyboru masz bardzo dużo opcji, a każda z nich ma swoje plusy i minusy. Poznaj najpopularniejsze typy ogrodzeń i zdecyduj, jakie ogrodzenie wybrać na swoją działkę. Zaczynajmy zatem!

Jakie ogrodzenie wybrać i czym się kierować?

Zanim zdecydujesz się na konkretny typ ogrodzenia, najpierw przemyśl, co jest dla Ciebie najważniejsze. Oto kilka najistotniejszych czynników, które warto wziąć pod uwagę:

  • bezpieczeństwo,
  • prywatność,
  • spójny wygląd z architekturą domu,
  • konserwacja,
  • trwałość,
  • odporność na warunki atmosferyczne,
  • montaż,
  • budżet.

Jeśli przemyślisz sobie każdy z tych punktów to już połowa sukcesu za Tobą. Dzięki temu dowiesz się, czego szukasz i jakie masz wymagania. Na przykład jeśli planujesz zaoszczędzić na ekipie budowlanej i chcesz wykonać samodzielny montaż, będziesz szukać rozwiązań, które dadzą Ci taką możliwość. Takim sposobem zawężasz sobie wybór i łatwiej będzie Ci podjąć decyzję. 

Głównym czynnikiem decydującym jest także budżet, jaki możesz przeznaczyć na tę inwestycję. Jeśli chcesz poznać szczegółowe ceny różnych ogrodzeń, sprawdź ten artykuł: https://zorganizowana.pl/2025/02/07/ile-kosztuje-ogrodzenie-dzialki-przeglad-cen-roznych-rozwiazan/

Trzy najpopularniejsze rodzaje ogrodzeń

No dobrze skoro wiesz już, jakie są Twoje oczekiwania względem ogrodzenia, przyjrzyj się najpopularniejszym rozwiązaniom. Następnie zastanów się, które z nich jest najbliższe Twoim wymaganiom. Czytaj dalej!

Ogrodzenie panelowe

Ogrodzenie panelowe to jedno z najpopularniejszych opcji ostatnich lat. Zawdzięcza to głównie dobremu kompromisowi między trwałością a ceną. Oprócz tego jego montaż nie jest zbytnio skomplikowany. Składa się z gotowych przęseł wykonanych z metalu, które mocuje się na stalowych słupkach. 

Jest solidne, odporne na warunki atmosferyczne, a także dostępne w różnych wzorach i kolorach. Co prawda nie zapewnia ono całkowitej prywatności, ale jest na to sposób. Mianowicie można uzupełnić je matami osłonowymi. Zatem jeśli zależy Ci na trwałym, ale budżetowym ogrodzeniu, panelowe będzie strzałem w dziesiątkę!

Wybór odpowiedniego ogrodzenia to jedno, ale równie ważne jest jego prawidłowe zamontowanie. Jeśli zastanawiasz się, jak krok po kroku ogrodzić swoją działkę, sprawdź ten poradnik: https://www.swiatmagazyn.pl/jak-ogrodzic-dzialke

Ogrodzenie drewniane

Kolejna opcja to ogrodzenie drewniane. Drewno to ponadczasowy materiał, który od lat cieszy się dużym uznaniem. Przez swój ciepły i naturalny wygląd świetnie odnajduje się w różnych stylach architektonicznych. Może być malowane, bejcowane lub impregnowane. Oprócz tego daje dużą prywatność. 

Jednak należy pamiętać, że jest to materiał, który wymaga regularnej konserwacji. Bez tego nie zachowa swoich właściwości ani schludnego wyglądu na zbyt długo. A to dlatego, że jest podatne na działanie warunków atmosferycznych, takich jak wilgoć czy słońce. Jeśli jednak cenisz sobie naturalny wygląd i masz czas na pielęgnację drewna, to ogrodzenie drewniane będzie świetnym wyborem.

Ogrodzenie z siatki

Ogrodzenie z siatki to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, które świetnie sprawdza się na dużych działkach, zwłaszcza w przypadku, gdy nie zależy Ci na całkowitej prywatności. Jest lekkie, łatwe w montażu i nie wymaga specjalistycznych umiejętności. 

Siatka ogrodzeniowa przepuszcza światło i nie zacienia działki. Jednocześnie jednak nie zapewnia ochrony przed wiatrem czy hałasem. Choć może nie być tak estetyczna jak inne materiały, jest funkcjonalna, tania i skutecznie ogradza przestrzeń. Jeśli szukasz budżetowego rozwiązania lub potrzebujesz ogrodzenia tymczasowego – siatka spełni swoje zadanie.

To już wszystko w tym artykule! Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jakie ogrodzenie wybrać. Pamiętaj, aby najpierw przemyśleć swoje potrzeby, a potem dostosować do nich najbardziej odpowiednią opcję.