Szafa o odpowiednich wymiarach

5 wskazówek, jak dopasować szafę do swoich potrzeb

Chyba nikt z nas nie potrafi wyobrazić sobie mieszkania bez chociażby jednej szafy. To w końcu mebel, który jest niezbędny każdemu z nas. Właśnie w nim przechowujemy swoją odzież, obuwie, dodatki czy inne niezwykle ważne akcesoria. Zanim jednak kupimy odpowiedni model, warto zastanowić się, jakie są nasze oczekiwania. Niektórym potrzebnych będzie tylko kilka półek, natomiast inni będą mieli problem z pomieszczeniem się w nawet największym gabarytowo meblu. Jak zatem podejść do wyboru idealnej szafy? Kraków, Warszawa, Wrocław – czy w tych miastach dostaniemy wysokiej jakości meble na zamówienie? Jeśli interesują Cię odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do lektury naszego artykułu!

Jak dopasować szafę do swoich potrzeb? Kompleksowy poradnik

Podczas projektowania własnego mieszkania, musimy myśleć bardzo racjonalnie. W końcu większość elementów wyposażenia zostanie z nami na przynajmniej kilka najbliższych lat. Aby być zadowolonym ze swojego wyboru, warto zatem określić na samym początku swoje główne potrzeby. Będzie nam wtedy o wiele łatwiej podjąć słuszną decyzję. W przypadku mebli do przechowywania najczęściej najrozsądniejszą decyzją będą szafy na zamówienie. Kraków czy każde inne większe miasto to idealne miejsce na ich zakup. Jakie aspekty brać jednak pod uwagę podczas wizyty w firmie zajmującej się ich produkcją?

Wskazówka nr 1: pomyśl, co będziesz w niej przechowywał

Jeszcze zanim wpiszemy w wyszukiwarkę internetową frazę “szafy na wymiar Kraków Nowa Huta” czy “szafy na zamówienie Kraków Podgórze”, warto dokładnie przemyśleć, jak ma wyglądać nasz mebel. W pierwszej kolejności zastanówmy się oczywiście, do czego będzie on służył. Możemy bowiem przechowywać w nim jedynie odzież wierzchnią lub np. ubrania codziennego użytku. W zależności od tego, co schowamy do szafy, inaczej powinno wyglądać jej wnętrze. W przypadku kurtek i płaszczy, o wiele lepiej sprawdzi się mebel z długim drążkiem oraz jedynie kilkoma półkami. Gdy natomiast szafa ma pełnić funkcję naszej garderoby, będziemy potrzebowali dodatkowych szuflad oraz innych mniejszych powierzchni użytkowych. Pamiętajmy zatem, by brać ten fakt pod uwagę. 

Wskazówka nr 2: określ ilość miejsca w pomieszczeniu

Niezwykle ważny jest również metraż naszego mieszkania, a konkretniej ilość przestrzeni, jaką możemy przeznaczyć na szafę. Przed wizytą u specjalisty dokładnie wymierzmy zatem długość, szerokość oraz głębokość miejsca, w którym stanie nasz nowy mebel. W przypadku wnęk czy wszelkich nierówności najlepiej wykonać szkic na kartce papieru oraz zdjęcia, a następnie przedstawić je naszemu przyszłemu wykonawcy. 

Wskazówka nr 3: zaplanuj rozkład półek

Udając się do firmy produkującej meble na zamówienie, zapewne zostaniemy zapytani, jak ma wyglądać wnętrze naszej szafy. Zastanówmy się zatem chwilę, jaki rozkład półek będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem. Pamiętajmy, że mniejsze przestrzenie do przechowywania, z których będzie składał się nasz mebel, powinny mieć wymiary ok. 50-70 cm. Taka powierzchnia umożliwi nam bowiem swobodne ułożenie ubrań złożonych w kostkę. W przypadku drążka na odzież zastanówmy się również, na jakiej wysokości go umieścić. Rzadko bowiem nasza garderoba jest tak długa, jak wysokość mebla. Wtedy na górze lub na dole szafy możemy zamontować dodatkowe półki bądź wysuwane szuflady. 

Wskazówka nr 4: dopasuj mebel do reszty aranżacji

Nie bez znaczenia jest również ogólny wygląd naszej szafy. Postarajmy się dopasować go do pozostałej części aranżacji. Jeśli dominuje w niej drewno, postawmy na fronty wykonane właśnie z tego materiału. Gdy natomiast zależy nam na optycznym powiększeniu przestrzeni, najlepszym rozwiązaniem będzie powłoka lustrzana. Pamiętajmy dodatkowo również o uchwytach. Obecnie możemy wybrać gałki o bardzo finezyjnych kształtach lub też zdecydować się na szyny, dzięki którym takie elementy będą wręcz zbędne. 

Wskazówka nr 5: myśl przyszłościowo

Aranżując mieszkanie, cały czas starajmy się także myśleć przyszłościowo. W końcu mebli raczej nie wymieniamy co 2-3 lata. Jeśli zatem planujemy w najbliższym czasie np. powiększenie rodziny, pamiętajmy, że będziemy potrzebowali zdecydowanie większej ilości miejsca do przechowywania. Gdy natomiast mamy już dzieci, bierzmy pod uwagę fakt, że te ciągle rosną. Z roku na rok będziemy zatem jeszcze bardziej cenili każdy dodatkowy centymetr przestrzeni. 

Szafa na wymiar – czy to dobre rozwiązanie?

Po szafę możemy udać się zarówno do sklepu meblowego, jak i do firmy zajmującej się produkcją mebli na wymiar. Gdzie jednak kupić swoje nowe elementy wyposażenia? Najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście szafa na zamówienie. Możemy wtedy dopasować ją do swoich preferencji niemalże pod każdym możliwym kątem. Oczywiście w sieciówkach również znajdziemy ciekawe modele, jednak wtedy jesteśmy już “skazani” na jeden konkretny wariant, którego personalizacja może być uciążliwa lub wręcz niemożliwa.