biżuteria do pracy dla hotelarza

Biżuteria do pracy w hotelu – jak ją dopasować?

Biżuteria do pracy to jeden z najważniejszych elementów kreowania wizerunku obsługi hotelowej – a kto jak kto, ale hotelarze doskonale wiedzą, że w tym biznesie liczy się każdy detal. Dodatki, które nosi recepcjonistka, kelnerka czy pokojowa mają wpływ na odbiór ich osoby przez gości hotelu. Czasami sami goście nie zdają sobie z tego sprawy, bo za wrażenie o drugim człowieku odpowiada w dużej mierze podświadomość.

Biżuteria do pracy czyli estetyka na sto procent

Elementy stroju obsługi muszą cechować się najwyższą estetyką i schludnością. Każda część stroju jest wyprasowana, czysta, a więc i biżuteria powinna prezentować się jak z najwyższej jubilerskiej półki. Nie oznacza to jednak, że ozdoby muszą być wykonane z drogich szlachetnych kruszców!

Idealnym i przystępnym cenowo materiałem jest stal chirurgiczna. Jej uroda nie ustępuje szlachetnym metalom. Stop jest hipoalergiczny, lekki, bardzo wytrzymały. By mieć pewność co do jakości wykonania, stawiaj na renomowane hurtownie biżuterii ze stali chirurgicznej. Na polskim rynku szczególnie wysoką jakością wyrobów odróżnia się Aragonit: https://aragonit.com.pl/. Kolekcje tej hurtowni to tysiące świetnie wykonanych akcesoriów biżuteryjnych w różnym stylu, także tym odpowiednim dla obsługi hotelowej – czytaj dalej!

Odpowiednia biżuteria do pracy hotelowej – żelazne zasady

W dobieraniu stroju, jak również biżuterii do pracy w obsłudze, zawsze kieruj się regułami podkreślanymi na każdym kursie kreowania wizerunku:

 • Mniej znaczy więcej. Wybieraj subtelne, delikatne elementy, które nie będą odwracać uwagi od Twojej twarzy i dłoni.
 • Wybieraj biżuterię o klasycznych projektach. Staraj się unikać takiej o awangardowym designie. Nie będzie sie dobrze komponowała z minimalistyczną elegancją hotelowego uniformu.
 • Biżuteria wykonana z białego złota, srebra i innych materiałów w białej barwie jest, neutralna, pasuje do większości strojów. Żółte złoto lepiej zostawić na większe wyjścia, gdyż kojarzy się szykownie.
 • Unikaj biżuterii hałaśliwej, szczególnie jeśli zajmujesz się bezpośrednią obsługą gości wymagającą poruszania się. Dźwięczne bransoletki, kolczyki czy naszyjniki mogą być uciążliwe – a już na pewno nie są eleganckie.
 • Upewnij się, że przestrzegasz wszelkich zasad dotyczących noszenia biżuterii, które mogą być określone przez Twój hotel. Niektóre hotele mogą mieć bardziej restrykcyjne wytyczne odnośnie biżuterii. W razie wątpliwości skonsultuj wybór biżuterii z przełożonym lub znajomym pracującym dłużej.

Podsumowując – ważne jest, aby biżuteria nie rozpraszała uwagi, była zgodna z zasadami klasycznej, prostej elegancji i nie przypominała biżuterii wieczorowej. Ma być subtelnym uzupełnieniem stroju, a nie dodatkiem przykuwającym wzrok.

Kolczyki do pracy w sam raz dla obsługi

Odpowiednia biżuteria do pracy to biżuteria minimalistyczna i wygodna. Dobrym wyborem będą takie kolczyki jak:

 • sztyfty z kropeczką w postaci drobnego kamienia naturalnego, najlepiej w białym kolorze,
 • sztyfty z geometrycznym kształtem niekojarzącym się z żadnymi symbolami,
 • małe kółeczka kończące się tuż za małżowiną.

Nieodpowiednie będą kolczyki:

 • z plastikowymi ozdobami,
 • duże, rzucające się w oczy, np. z piórami, dużymi kamieniami czy bogato zdobione cyrkoniami,
 • z zabawnymi motywami,
 • z symbolami religijnymi.

Jaki naszyjnik wpisze się w hotelowy szyk?

Dobór naszyjnika jest podyktowany dekoltem służbowego uniformu. Pamiętaj, że odpowiednio dobrana ozdoba szyi nie może wpadać za koszulę – jeżeli masz różne bluzki do pracy, pomyśl o naszyjniku z regulowaną długością.

 • Łańcuszki z delikatnymi zawieszkami, takimi jak małe kropki, serca lub inne minimalistyczne wzory, zazwyczaj są odpowiednie do pracy w hotelu. Goście uznają je za subtelne i prawdopodobnie mające znaczenie sentymentalne.
 • Noszenie medalika czy prostego krzyżyka jest w Polsce akceptowalne. Uwaga – w innym kraju, stawiającym duży nacisk na laickość przestrzeni publicznej, występowanie w pracy z symbolami religijnymi może nie być dobrze widziane.
 • Naszyjnik powinien być wykonany z metalu, nie z rzemyków, koralików czy sznurków. Najlepiej sprawdza się srebro.
 • Masywnym wisiorom ze szkła weneckiego, tworzyw sztucznych i bogatym zdobieniom z kamieni szlachetnych na czas pracy mówimy nie. Zaburzają wizerunek minimalistycznej profesjonalistki.

Bransoletka dodająca profesjonalizmu

W przypadku bransoletek dobrą opcją będą:

 • Bransoletki w formie delikatnych łańcuszków – eleganckie i dyskretne. Może je zdobić delikatna zawieszka, podobnie jak w przypadku łańcuszka na szyję.
 • Minimalistyczne bransoletki w formie metalowych obręczy. Obręcz powinna być cienka, lekka (np. ze stali chirurgicznej), by nie wydawała głośnego dźwięku przy zetknięciu z twardą powierzchnią.
 • Zamiast bransoletki możesz założyć klasyczny zegarek na skórzanym pasku lub meshowej bransolecie.

Co się nie sprawdzi jako biżuteria do pracy? Zrezygnuj z takich akcesoriów jak:

 • bransoletki z kolorowych koralików,
 • bransoletki plecione i rzemykowe,
 • gumowe opaski,
 • treningowe zegarki w stylu przypominającym militarny,
 • szerokie, masywne bransolety z grubych metali.

Pierścionki u obsługi – tak czy nie?

Jeżeli nosisz obrączkę lub pierścionek zaręczynowy, są one całkowicie dozwolone. Taka biżuteria oficjalnie nie liczy się jako ozdoba… jednak estetycznie ma znaczenie i z tym nie sposób się kłócić.

Gdy na Twoich palcach już znajduje się jakiś pierścionek, a w dodatku masz na sobie inny element biżuterii, z dodatkowych ozdób palców możesz spokojnie zrezygnować. W zupełności wystarczy naszyjnik, bransoletka i kolczyki, a nawet tylko jeden z tych elementów.

Jeżeli chcesz jednak dopasować pierścionek, stawiaj na takie w formie obrączki lub z drobnym kamieniem szlachetnym. Hotel nie jest miejscem na oryginalne pierścienie w koktajlowym stylu.


Kolczyki do pracy, naszyjnik, bransoletka i pierścionek – tu nie można przesadzić. Strój obsługi hotelowej powinien się cechować skromną elegancją, w myśl zasady mniej znaczy więcej. Traktuj akcesoria biżuteryjne jako uzupełnienie stroju – w przeciwieństwie do biżuterii wieczorowej, ta nie ma za zadanie robienia spektakularnego wrażenia. Niech pozostanie w tle, jako świadectwo Twojej dbałości o najdrobniejsze detale.