bluza z nadrukiem w formie napisów

Bluzy z własnym nadrukiem do pracy – jak je znakować?

Bluzy to jedne z najpopularniejszych ubrań do pracy. Służą pracownikom zarówno jako ubrania robocze, jak i firmowe. Są bowiem funkcjonalnymi ubraniami na co dzień, ale także w firmowych delegacjach. Trzeba je tylko odpowiednio oznakować. W jaki sposób najlepiej ozdobić bluzy z własnym nadrukiem firmowym logo? Poznaj sprawdzone metody. 

Bluzy z własnym nadrukiem do pracy – najlepsze metody znakowania

Na bluzach do pracy najczęściej umieszcza się logo przedsiębiorstwa. Często, zwłaszcza na bluzach roboczych, pojawiają się tam również napisy – takie jak nazwa firmy, hasło reklamowe lub nazwa reklamowanego produktu. Wybór metody znakowania powinien więc zależeć od tego, co konkretnie ma się znaleźć na bluzie. Technika zdobienia powinna gwarantować też jak najtrwalsze wzory.

Haft komputerowy

Jedną z najpopularniejszych metod pozostaje nie nadruk, a haft. A dokładniej haft komputerowy, który wykonują sterowane komputerowo maszyny zwane hafciarkami. Jego efektem jest wzór z nici wyszyty na tkaninie, który wyróżnia się bardzo dużą wytrzymałością. Takie wzory wytrwają na bluzie do końca – nie stracą kolorów, nie będą się ścierać ani tracić kolorów.

Haft komputerowy dobrze nadaje się do prostych logotypów i napisów. Ograniczeniem jest tu stopień skomplikowania wzoru – hafciarki nie poradzą sobie z elementami o wysokości poniżej 5 milimetrów.

Na haft komputerowy warto też postawić tam, gdzie zależy Ci na eleganckim wyglądzie ubrań. Znakowane nim bluzy zyskują bardziej prestiżowy wygląd ubrań premium.

Sitodruk

Klasyczne bluzy z własnym nadrukiem często są znakowane sitodrukiem. To jedna z najstarszych i najpopularniejszych technik znakowania bluz roboczych. Polega na wtłaczaniu w materiał farby pod dużym ciśnieniem, przez przygotowaną matrycę. Ta  metoda pozwala już na drukowanie na bluzach bardziej skomplikowanych wzorów.

Sitodruk to nadruki w kilku kolorach, które sprawdzają się zwłaszcza przy dużych zamówieniach. Im więcej sztuk zamówisz, tym niższy będzie koszt znakowania pojedynczej bluzy. Do tego sitodruk jest wytrzymały na pranie w temperaturze do 40 stopni Celsjusza – nadruki powinny przetrwać bez szwanku nawet 100 pobytów w pralce.

Termotransfer

Znakowanie termotransferem również przebiega przy pomocy wysokiego ciśnienia i temperatury w specjalnej prasie. Przy tej metodzie w bluzę wgrzewa się jednak wcześniej przygotowany wzór ze specjalnych folii.

Termotransfer bardzo dobrze nadaje się zwłaszcza do drukowania napisów oraz jednokolorowych logotypów. Przy praniu w temperaturze do 30 stopni Celsjusza powinien być równie wytrzymały, co sitodruk. Nie należy jednak wykonywać termotransferem zbyt dużych wzorów, bo takie bluzy z własnym nadrukiem stracą sporo na przepuszczalności powietrza.

Naszywki

Uniwersalną alternatywą dla sitodruku i termotransferu są też naszywki. W tym przypadku wzór wykonuje się najpierw na osobnych kawałkach materiału, a następnie doszywa do bluz. To więc tzw. pośrednia metoda znakowania.

A ze względu na sposób jej wykonania naszywki można podzielić m.in. na cyfrowe, haftowane czy żakardowe. I to właśnie od tego zależy ich wytrzymałość. Niemniej naszywki są bardzo uniwersalne, mogą być dyskretnym sposobem znakowania bluz firmowych.

Podsumowanie: jak znakować firmowe i robocze bluzy z własnym nadrukiem?

Jeśli zależy Ci na tym, by wzór był jak najbardziej wytrzymały, zdecyduj się na znakowanie haftem komputerowym. Haftowane ubrania dla pracowników będą najbardziej eleganckie. Klasyczne bluzy z własnym nadrukiem to jednak przede wszystkim ubrania znakowane sitodrukiem lub termotransferem. Popularne są też naszywki – uniwersalna metoda dyskretnego znakowania.