Bufet hotelowy – jak go zorganizować?
Bufet hotelowy zawsze jest drobiazgowo oceniany przez gości. Nic dziwnego – ciężko wyobrazić sobie przyjemny pobyt bez świetnego jedzenia. W jaki sposób skomponować bufet w hotelu, na jakich produktach bazować i o co zadbać? Przeczytaj!
Lokalny czy globalny bufet hotelowy?
W zależności od tego, jaki rodzaj ośrodka noclegowego prowadzisz, wybór produktów w bufecie będzie się znacznie różnił.
Klimatyczny pensjonat za miastem lub agroturystyka? Koniecznie postaw na produkty lokalne i domowe. Na stole bufetowym powinny znaleźć się domowe bułeczki bez drożdży, własnej roboty dżem, sery i wędliny od lokalnego dostawcy. Stawiaj na ciepłe dania pochodzące z kuchni polskiej. Pamiętaj także o owocach i warzywach prosto od rolnika – niech bufet kipi kolorami prawdziwie domowego, naturalnego jedzenia.
Z kolei bufet w hotelu, w którym panuje formalny klimat, może sięgać znacznie poza ramy rejonu. Mile widziane będą wypieki i sery w stylu francuskim, włoskie wędliny, chleby z rzadko spotykanych mąk, a nawet egzotyczne owoce. Dania ciepłe także mogą pochodzić z różnych stron świata – goście docenią nowe doświadczenia kulinarne. Każdy produkt użyty w bufecie musi oczywiście pochodzić od rzetelnego dostawcy, bezwzględnie stawiającego na jakość.
Zastanów się, jakiego rodzaju bufet chcesz zorganizować, i dopasuj menu do potrzeb swoich gości. Pamiętaj, aby uwzględnić w menu zarówno dania ciepłe, jak i zimne, a także drobne desery – na przykład czekoladowe babeczki własnej roboty, a w wersji globalnej toskańskie cantuccini.
Domowe smakuje najlepiej
Zadbaj o swoich gości serwując im dania i przekąski przygotowane w hotelowej kuchni. To o wiele lepszy wybór, niż gotowe dania i wypieki z hipermarketu.
Bułki bez drożdży pieką się bardzo szybko – w porze śniadania będą jeszcze ciepłe. Świeże, pachnące naleśniki sprowadzą do bufetu wszystkich gości. Własne paszteciki z ciasta francuskiego będą smakowały lepiej, niż jakiekolwiek próbowane w sieciowej piekarni.
Zastawiając bufet hotelowy jedzeniem przygotowanym od podstaw pokażesz gościom, że czuwasz nad dopracowaniem każdego aspektu pobytu. Nie idziesz na łatwiznę.
Bufet w hotelu z myślą o alternatywnych dietach
W każdym bufecie powinny znaleźć się specjalnie oznaczone opcje bez laktozy. Nietolerancja tego składnika jest bardzo częsta. Udostępnij zamiennik cukru odpowiedni dla osób z cukrzycą (np. słodzik erytrol). Nie może zabraknąć również opcji wegańskich – pieczywa bez jajek czy roślinnego nabiału.
Wiele popularnych dań bufetowych da się przygotować w wersji bezlaktozowej, wegańskiej i ograniczającej cukier. Weź te możliwości pod uwagę planując menu ze swoim kucharzem. Osoby na specyficznych dietach będą zachwycone obecnością bezpiecznego dla nich jedzenia – z pewnością pochwalą to w swoich recenzjach.
Estetyka i atmosfera ma znaczenie
Organizacja bufetu to także ogólna aranżacja. Nie jest tajemnicą, że posiłki je się także oczami, a atmosfera przy jedzeniu wpływa na jego odbiór. Potrawy powinny więc być estetycznie, przejrzyście podane, aby zachęcić gości do ich spróbowania. Wybierz duże, masywne półmiski umożliwiający dokładną prezentację dań. Dania warto opisać – niech przed półmiskiem stanie mała wizytówka informująca o pochodzeniu dania i jego składzie.
W trakcie bufetu należy regularnie uzupełniać jedzenie i usuwać brudne naczynia. Nad całością niech czuwa przynajmniej jeden pracownik obsługi.
Jakie napoje włączyć do bufetu?
Podstawa to woda mineralna gazowana i niegazowana, czarna herbata oraz świeżo zaparzona kawa. Trudno wyobrazić sobie dobrze zorganizowany bufet bez tych czterech najpopularniejszych napojów świata. Z myślą o dzieciach zorganizuj również kakao – ich ulubiony śniadaniowy napój.
Co jeszcze zostanie docenione? Mile widziane będą świeżo wyciskane soki, a także napoje gazowane w wersji standardowej oraz bezcukrowej. Latem zaproponuj gościom orzeźwiającą lemoniadę. W zimie koniecznie umieść w bufetowych opcjach gorącą czekoladę.
Odpowiednia ilość jedzenia – jak ją ocenić?
Apetyt gości bywa nieprzewidywalny – nie sposób obliczyć, ile zjedzą, zwłaszcza gdy dania będą smakowite. Dobrą praktyką jest dokładanie żywności stopniowo, w stałym kontakcie z kuchnią.
Zazwyczaj przyjmuje się, że jedna osoba zjada 200-300 gramów jedzenia. To dobry punkt wyjścia przy planowaniu objętości półmisków. Weź pod uwagę, że dzieci oraz osoby starsze mają z reguły mniejszy apetyt, niż młodzież i dorośli w sile wieku.
Co powinno składać się na bufet hotelowy? Jak najwięcej dań przygotowanych od podstaw, z produktów pierwszej jakości. Nawet najprostsze potrawy, takie jak domowe bułki bez drożdży, czy szybkie w przygotowaniu racuszki, robią wrażenie, gdy podaje się je na świeżo. Planując menu uwzględnij specyficzne potrzeby osób z nietolerancjami pokarmowymi oraz postaraj się o atrakcyjny wybór opcji wegańskich.