przygotowania do czyszczenia kominka odkurzaczem

Skuteczne czyszczenie kominka – jaki sprzęt wybrać?

Czyszczenie kominka to konieczność, której nie da się uniknąć – zwłaszcza w sezonie grzewczym. By w palenisku można było bezpiecznie rozpalać ogień, a do domu nie cofał się dym, musisz zadbać o usuwanie z kominka popiołu. Możesz zrobić to ręcznie, ale również zdecydować się na profesjonalny sprzęt – przede wszystkim odkurzacze kominkowe. Na jaki sprzęt warto się zdecydować?

Profesjonalny sprzęt do czyszczenia kominka. Jaki odkurzacz wybrać?

Wspomniane odkurzacze kominkowe są najbardziej sprawnym sprzętem do usuwania popiołu z kominka. Oczywiście można z nich skorzystać dopiero po uruchomieniu paleniska, ale z pewnością warto kupić odkurzacz do kominka. Pozwala bowiem na sprzątanie paleniska bez zabrudzeń w domu, ogranicza też unoszenie się w domu pyłu z popiołów.

Odkurzacze kominkowe różnią się od klasycznych modeli budową. Posiadają specjalnie przystosowaną turbinę ssącą oraz zestaw filtrów. Jeśli zaczniesz używać do czyszczenia kominka zwykłych odkurzaczy, szybko się zapchają i przestaną działać.

Najważniejsze kryteria wyboru odkurzacza do kominka

Przy wyborze odkurzacza do kominka warto wziąć pod uwagę przede wszystkim moc jego silnika. Musi być na tyle duża, by urządzenie było w stanie wciągnąć popiół oraz sadzę. Moc silnika wpływa też na wydajność całego urządzenia. Silniejsze odkurzacze to szybsze sprzątanie paleniska.

Jaką moc odkurzacza wybrać? By sprawnie czyścić kominek, najlepiej zdecydować się na modele z silnikiem o mocy około 2000W. Takie odkurzacze do kominka w przystępnych cenach znajdziesz na https://sklep.powermat.pl/category/dom-i-ogrod-odkurzacze-kominkowe.

Drugą ważną kwestią jest wybór odkurzacza z odpowiednim systemem filtracji. Najlepiej sprawdzają się modele z filtrem HEPA. Zatrzymuje bowiem nawet małe cząstki popiołu. Jak przekonują producenci, wyłapuje ponad 99 procent zanieczyszczeń. System powinien jednak składać się z kilku filtrów. Szukaj odkurzaczy z filtrami wyjmowanymi, których nie trzeba od razu wymieniać, a przez długi czas wystarczy jedynie wyjmować i czyścić.

Niektóre odkurzacze do kominka negatywnie wyróżniają się głośnością pracy. Przy wyborze sprzętu, który ma ułatwić czyszczenie kominka, zwróć też więc uwagę na poziom generowanego hałasu.

Na jakie funkcjonalności odkurzacza kominkowego zwrócić uwagę?

Na funkcjonalność odkurzacza do kominków mocno wpływa także wielkość i charakter zbiornika. Im większy, tym oczywiście rzadziej trzeba go opróżniać. Warto zainwestować w model ze zbiornikiem żaroodpornym, który jest bardziej odporny na ewentualne ciepłe, niedopalone kawałki drewna, które może wciągnąć urządzenie.

Dopasuj też do swoich potrzeb długość węża odkurzacza oraz przewodu zasilającego. To ważne zwłaszcza wtedy, kiedy w pobliżu kominka nie ma gniazdka. Przydatne będą też urządzenia z funkcją dmuchawy, która pomoże odetkać odkurzacz.

Ręczne czyszczenie kominka

Alternatywą jest ręczne czyszczenie kominka. Zajmuje więcej czasu, a przy nieodpowiednim ruchu może wzbijać tumany popiołu, które czasami przedostają się do domu. Jeśli jednak nie chcesz inwestować w odkurzacz, zaopatrz się w solidną szufelkę – najlepiej z metalową końcówką. Dzięki temu unikniesz odkształceń, jeśli w popiele znajdzie się jeszcze jakiś ciepły węgielek. Do tego potrzebna będzie też szeroka zmiotka z uchwytem.

Podsumowanie: jakie sprzęty usprawnią czyszczenie kominka?

Czyszczenie kominka będzie znacznie skuteczniejsze i szybsze, jeśli zamiast szufelki i zmiotki zdecydujesz się na odkurzacz do kominka. Najlepiej wybrać model z silnikiem o mocy około 2000W oraz rozbudowanym systemem filtracji zawierającym filtr HEPA. Weź też pod uwagę poziom generowanego hałasu oraz funkcjonalności odkurzaczy.