konserwator w hotelu wyposażenie

Konserwator w hotelu. Jakie ma obowiązki?

Na prawidłowe funkcjonowanie hotelu składa się praca całej grupy ludzi. Na “pierwszym froncie” są oczywiście pracownicy, którzy zajmują najbardziej reprezentacyjne stanowiska. To kierownik hotelu, ale również osoby zatrudnione na recepcji. A w przypadku bardziej wystawnych placówek także kamerdynerzy czy odźwierni.

Poza tym goście zwracają uwagę na kelnerów czy barmanów. Praca innych osób jest nieco w cieniu. Na co dzień nie widać kucharzy, jak również personelu odpowiedzialnego za utrzymanie czystości i porządku.

Na co dzień goście nie spotykają także konserwatora. Jego praca jest jednak bardzo ważna. To on interweniuje w przypadku awarii i problemów technicznych, a także czuwa nad stanem technicznym obiektu. Czym dokładnie zajmuje się konserwator w hotelu i jakiego sprzętu używa?

Konserwator w hotelu – najważniejsze obowiązki

Konserwator w hotelu to stanowisko, które czasem bywa określane również mianem pracownika technicznego. Jego najważniejszym zadaniem jest dbanie o to, by w hotelu wszystko działało prawidłowo. To na jego barkach spoczywa odpowiedzialność za sprawdzanie stanu technicznego poszczególnych części obiektu. Dotyczy to zwłaszcza przestrzeni wspólnych.

Konserwatorzy na bieżąco sprawdzają więc działanie poszczególnych urządzeń, a także wszelkich drzwi, bram czy furtek. To także nadzór nad wszelkimi licznikami, które wskazują zużycie energii. Konserwator w hotelu ma za zadanie także utrzymanie porządku w obiekcie oraz jego bezpośrednim otoczeniu.

Czym konserwator w hotelu zajmuje się na co dzień?

Co konkretnie musi więc umieć konserwator? Na to stanowisko są rekrutowane osoby, które mogą pochwalić się statusem tzw. “złotej rączki”. Muszą posiadać wiedzę techniczną i umieć wykorzystywać ją w praktyce. Konieczna jest także dobra organizacja własnej pracy.

Konserwatorzy najczęściej zajmują się drobnymi naprawami instalacji elektrycznych oraz wodociągowych. Często trzeba radzić sobie z usterkami oświetlenia, a także urządzeniami gazowymi. Do prac technicznych należy reperowanie zamków w drzwiach, a także mebli w pokojach gości. Szafki, źle działający kran, problemy z prysznicem w łazience – w takich sytuacjach interweniuje właśnie konserwator.

Pracownicy techniczni muszą reagować na zgłaszane usterki i awarie. Sami również są zobligowani do informowania o wykrytych problemach, które wymagają interwencji zewnętrznych fachowców.

Konserwator w hotelu nadzoruje również stan magazynowy i bezpieczeństwo przechowywania narzędzi, farb i innych tego typu przedmiotów. Poza tym zwykle pomaga w transporcie ciężkich przedmiotów.

Wyposażenie i ubrania dla konserwatora

Ze względu na charakter wykonywanej funkcji, ubrania konserwatorów nieco różnią się choćby od stroju pracowników recepcji czy personelu sprzątającego. Potrzebne są im ubrania robocze, a często również ochronne.

Do niezbędnej odzieży zalicza się spodnie robocze wykonane z solidnego materiału, a także odzież wierzchnią. Konserwator powinien mieć do dyspozycji bluzę, kurtkę i koszulkę roboczą. Trudno wyobrazić sobie również jego pracę bez specjalnych rękawic ochronnych.

Przy zakupie odzieży dla pracownika technicznego hotelu warto zadbać o jej znakowanie. Mimo że konserwator stosunkowo rzadko ma bezpośredni kontakt z gośćmi, jego wizerunek również wpływa na ogólny odbiór hotelu. Solidne i dobrze skrojone ubrania w tym pomogą. A nadruki na odzieży hotelowej z pewnością sprawią, że pracownik będzie prezentować się bardziej profesjonalnie. Ubrania robocze z nadrukiem można zamówić tutaj: https://www.sprzetbhp.pl/webpage/odziez-z-nadrukiem.html.

Jaki sprzęt powinien mieć do dyspozycji konserwator?

Oprócz ubrań, konserwator musi posiadać odpowiedni sprzęt. Tylko wtedy będzie w stanie dokonać niezbędnych napraw, równocześnie dbając o swoje bezpieczeństwo. Należy odwiedzić sklep BHP, by zapewnić mu na przykład pas stabilizujący kręgosłup oraz okulary ochronne.

Konserwatorowi potrzebny będzie szereg narzędzi. To m.in. klucze, wkrętaki, młoty czy nożyce. Nie obędzie się jednak również bez elektronarzędzi. Wkrętarki, piły i szlifierki przydają się częściej, niż można by się tego spodziewać. Do tego dochodzą taśmy, kleje, lakiery, latarki i wiele podobnych przedmiotów. Wyposażenie konserwatora nie różni się znacząco od sprzętu, jaki znajduje się zwykle w przydomowych warsztatach bądź garażach.