różne rodzaje siekier i narzędzi stolarskich

Rodzaje siekier – jaka będzie najlepsza do warsztatu stolarza?

Siekiera to naturalny towarzysz każdego drwala czy ogrodnika. Pomoże wyciąć i obrobić drzewo, a także przygotować polana na opał. To jednak również atrybut stolarza. Jemu będzie jednak potrzebna do nieco bardziej precyzyjnych prac. Jakie rodzaje siekier najlepiej nadają się do stolarskich zadań? Czym się wyróżniają? Podpowiadamy, jaką siekierę wybrać do stolarskich prac w warsztacie.

Najważniejsze rodzaje siekier

Siekiery to narzędzia o prostej budowie, które – przynajmniej z grubsza – nie zmieniły się od stuleci. Opierają się na głowicy zakończonej co najmniej jednym ostrzem osadzonej na solidnym trzonku. Jeśli jednak przyjrzysz się im uważniej, dostrzeżesz kilka rodzajów siekier, które różnią się przede wszystkim rozmiarami oraz kształtem głowicy.

Najpopularniejsze modele to:

  • siekiery rozłupujące: mają długi, co najmniej 70-centymetrowy trzonek i ciężką głowicę, w granicach 2,5 kilograma; służą przede wszystkim do rozbijania dużych kawałków drewna;
  • młotosiekiery: mają długi trzonek i głowicę z jednej strony zakończoną ostrzem, a z drugiej młotem; służą do rąbania sękatego, twardego drewna, można nimi wbijać kliny;
  • toporki turystyczne: najmniejsze siekiery, lekkie, z krótkim trzonkiem; nadają się przede wszystkim do niewielkich prac, łatwo je przenosić, pomogą w terenie;
  • siekiery ciesielskie: stosunkowo lekki sprzęt z głowicą zakończoną szerokim ostrzem; przydatne w pracach gospodarskich i budowlanych;
  • siekiery uniwersalne: lekkie i dość poręczne, z głowicą średniej wielkości, idealne do okazjonalnych prac w gospodarstwie i ogrodzie.

Jakie cechy powinna mieć siekiera do warsztatu stolarza?

W warsztacie stolarza zdecydowanie najważniejsze miejsce powinna zajmować siekiera ciesielska. To model z charakterystyczną głowicą. Jest zakończona prostą krawędzią tnącą. To ważne dla funkcjonalności tego narzędzia, umożliwia bowiem równomierne cięcie drewna.

Kolejną ważną funkcjonalnością z punktu widzenia prac stolarskich jest zwężany nos ostrza, czyli jego górny róg. Dzięki takiej budowie siekierą ciesielską można łatwo wykonywać wcięcia i zagłębienia. Takie modele często są też wyposażone w zaczep, który służy do wyciągania gwoździ i usprawnia prace stolarskie.

Dobre siekiery ciesielskie mają też osobliwie wyprofilowany trzonek. Jest na nim wgłębienie blisko głowicy, na tzw. ramieniu siekiery. Warto wybrać model o takim profilu: dzięki temu można pewnie uchwycić siekierę blisko ostrza i wykonywać precyzyjne prace stolarskie. Mniejszymi siekierami ciesielskimi można z kolei obrabiać nawet niewielkie kawałki drewna i próbować stolarstwa artystycznego.

W warsztacie stolarskim może przydać się też siekiera uniwersalna. Do niektórych prac, na przykład przecinania większych kawałków drewna czy też łupania niewielkich polan pod stolarską obróbkę, nada się lepiej niż ciesielska. Ta druga w takich warunkach może się stępić, tym bardziej więc warto mieć pod ręką narzędzie, które będzie w stanie ją wyręczyć.

Podsumowanie: jakie rodzaje siekier przydadzą się w warsztacie stolarskim?

W sklepach ze sprzętem ogrodniczym i budowlanym znajdziesz różne rodzaje siekier. W warsztacie stolarskim najważniejsza będzie siekiera ciesielska. Warto wybrać model z prostą krawędzią tnącą i zwężanym nosem, a także wgłębieniem trzonka w okolicach głowicy. Taka budowa umożliwia precyzyjną pracę. W warsztacie warto mieć również siekierę uniwersalną.