Artykuł sponsorowany
Jak zrobić ogrodzenie panelowe? Praktyczne porady
Ogrodzenia panelowe to jedno z najpopularniejszych rozwiązań na barierę wokół instytucji, obiektów publicznych czy hoteli. Coraz chętniej sięgają jednak po nie również indywidualni inwestorzy, którzy doceniają ich solidność, prosty montaż i niewygórowaną cenę. Taki płot można postawić samodzielnie, bez pomocy fachowców. Podpowiadamy, jak zrobić ogrodzenie panelowe, które przetrwa na Twojej posesji lata.
Jakie panele wybrać na ogrodzenie?
Najpierw musisz wybrać odpowiednie panele ogrodzeniowe. Elementy z metalowego drutu mogą różnić się kilkoma parametrami. Pierwszy widać już na pierwszy rzut oka – masz do wyboru panele proste lub przęsła 3D – z jednym lub kilkoma przetłoczeniami. Na prywatną posesję lepiej wybrać te drugie. Są lżejsze, tańsze i na większości działek lepiej wyglądają.
Do tego trzeba zdecydować o wysokości ogrodzenia. Najlepiej wyglądają zazwyczaj ogrodzenia o wysokości około 150-170 cm. Jeśli chcesz jednak postawić wokół domu szczelną barierę, możesz wybrać także dwumetrowe przęsła.
Ostatnia kwestia to średnica drutu. Grubszy jest droższy, ale bardziej wytrzymały. Rozważ panele z drutów o średnicy 4 i 5 milimetrów.
Jakie elementy będą potrzebne do montażu ogrodzenia?
Panele ogrodzeniowe to nie wszystko. Jak zrobić ogrodzenie panelowe bez słupków i elementów łączeniowych? Najlepiej postawić na słupki metalowe, które dobrze wpiszą się w kompozycję paneli z drutu. Do tego potrzebne będą obejmy, śruby ze zrywalnymi nakrętkami, podkładkami i książeczkami. Pamiętaj, by zaopatrzyć się w trzy rodzaje obejm: startowe, pośrednie i narożne.
Jak wbetonować słupki pod ogrodzenie panelowe?
Po przygotowaniu niezbędnych rzeczy czas na dokładne wytyczenie ogrodzenia. Najlepiej od razu wyznaczyć miejsca na słupki, wbijając tam paliki. Rozciągnij też między nimi sznurek i w razie potrzeby oczyść teren. Odległości między słupkami muszą być nieco większe od szerokości paneli.
Następnie wykop w odpowiednich miejscach otwory. Najlepiej na głębokość nie mniejszą niż głębokość przemarzania gruntu. A ta różni się w zależności od regionu – od 80 cm na zachodzie do 140 cm na północno-wschodnim krańcu kraju.
W otworach umieść słupki i wypoziomuj. By stały w nich stabilnie, możesz obłożyć je kamieniami. Następnie dziury trzeba zalać betonem. Potem jest jeszcze moment, by skorygować pion słupków.
Jak połączyć panele ogrodzeniowe?
Po zabetonowaniu słupków trzeba odczekać kilka dni, aż beton prawidłowo się zwiąże. Potem można przystąpić do montażu paneli ogrodzeniowych.
Na początek w ruch idą obejmy startowe. To nimi trzeba przymocować pierwszy panel do pierwszego słupka. Obręcz obejmuje słupek, wsuwa się do niej panel i przykręca śrubę. Kolejne panele ogrodzeniowe łączy się obejmami pośrednimi. Wyróżniają się tym, że można je skręcić śrubą z obu stron, co też powinieneś zrobić.
Kiedy dochodzisz do narożnika ogrodzenia, należy użyć obejm narożnych. Mają dwa złącza na śluby, ale ustawione prostopadle, by łączyć dwa boki ogrodzenia. Potem znów w ruch idą obejmy pośrednie, przy rogach narożne, a na końcu, do słupka końcowego, jeszcze raz obejmy startowe.
Zwróć uwagę, czy śruby są odpowiednio dokręcone. I skorzystaj z odpowiedniej liczby obejm. Do około 150 cm wystarczą po dwie na słupek. Przy wyższych przęsłach bezpieczniej jest jednak przytwierdzać panele na trzech obejmach. Dzięki temu będą bardziej stabilne.
Podsumowanie: jak zrobić ogrodzenie panelowe krok po kroku?
Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić ogrodzenie panelowe, powinieneś krok po kroku trzymać się tych zaleceń. Najpierw wybierz odpowiednie panele ogrodzeniowe, a także pozostałe niezbędne elementy – słupki, obejmy, śruby, nakrętki, podkładki i książeczki. Następnie wyznacz przebieg ogrodzenia i wykop dziury na słupki. Pamiętaj o głębokości przemarzania gruntu. Kolejny krok to betonowanie słupków – tutaj ważne jest ich wypoziomowanie. Na koniec pozostaje już tylko przykręcić panele do słupków za pomocą obejm, śrub i pozostałych akcesoriów.