bluzy do pracy przydają się na wielu stanowiskach

Bluzy do pracy na zewnątrz – jakie wybrać?

Pracownicy, którzy wykonują swoje obowiązki poza budynkiem, muszą sobie radzić ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Do tego wielu z nich musi przygotować się na pracę rankiem czy wieczorem, kiedy widoczność jest ograniczona. Jednym z ubrań, które może im pomóc w takich warunkach, są bluzy do pracy na zewnątrz. Trzeba tylko wybrać odpowiedni model. Podpowiadamy, na co zwrócić największą uwagę. 

Jaki fason bluzy do pracy na zewnątrz wybrać?

Bluzy do pracy na zewnątrz muszą być wygodne. Do tego potrzebny jest dobrze dopasowany rozmiar, ale to akurat oczywiste. Poza tym przy zamówieniu zwróć uwagę na fason ubrania.

Bluza powinna być dostosowana do wykonywanej pracy. Najbardziej uniwersalne są modele rozsuwane z zamkiem błyskawicznym i kapturem. Pozwalają regulować odczuwalną temperaturę, sprawdzą się w czasie opadów. Alternatywy to rozsuwana bluza bez kaptura, ale także tzw. kangurka – bluza z dużą kieszenią na brzuchu oraz kapturem.

Bluzy odblaskowe – dla większego bezpieczeństwa

Do pracy na zewnątrz warto wybrać również bluzy odblaskowe. Takie rozwiązanie zdecydowanie poprawia widzialność pracownika. Zaleca się je szczególnie jesienią, kiedy widoczność na zewnątrz ograniczają mgły czy opady, a dzień staje się coraz krótszy. Przydają się rankiem i wieczorami.

W niektórych przypadkach ubrania ostrzegawcze są zresztą obowiązkowe. Taki wymóg spoczywa na pracownikach lotnisk, dworców czy placów parkingowych. Bluzy odblaskowe to podstawa na budowach, a także przy robotach drogowych. Kiedy zamawiasz takie bluzy do pracy, pamiętaj, że powinny być żółte, czerwone lub pomarańczowo-czerwone – wtedy będzie można uznać je za odzież ochronną.

ostrzegawcza bluza do pracy
Bluza ostrzegawcza żółta, źródło zdjęcia: oficjalna strona sklepu sprzetBHP.pl

Z jakiego materiału bluzy do pracy są najlepsze?

Musisz też wybrać odpowiedni materiał na bluzę. W bluzach noszonych na co dzień najczęściej wybiera się bawełnę. Bluzy do pracy na zewnątrz muszą być jednak solidniejsze, dlatego najlepsze będą modele na bazie poliestru.

Dobrze sprawdzają się bluzy z dzianiny poliestrowo-bawełnianej, w rozkładzie 65 do 35 procent na korzyść poliestru. Jeśli pracownik musi wykonywać dużo zamaszystych ruchów, a jego praca ma dynamiczny charakter, szukaj bluz poliestrowych z dodatkiem elastanu.

Jaką gramaturę materiału wybrać?

Bluzy do robót na zewnątrz sprawdzą się o różnych porach roku. Wiele zależy od tego, jaka będzie gramatura materiału. Na lato wybierz cienkie bluzy o gramaturze w okolicach 200-250 g/m2. Bluzy mogą jednak sprawdzić się również wiosną oraz jesienią – i to nawet w temperaturach w okolicach zera. Wówczas warto szukać bluz ocieplanych lub polarowych o gramaturze powyżej 300 g/m2.

Wodoodporna bluza do pracy – tak czy nie?

Przy pracy na zewnątrz przydają się również ubrania wodoodporne. Mogą być nimi bluzy ze specjalną powłoką DWR lub membraną. Warto jednak rozważyć, czy na pewno będzie to dobry pomysł. Bluzy wodoodporne słabiej przepuszczają bowiem powietrze. A to może przekładać się na wzmożone pocenie w trakcie pracy i mniejszy komfort. W wielu przypadkach lepiej będzie więc dopiero po rozpoczęciu deszczu założyć pelerynę czy kurtkę.

Ile kosztują bluzy do pracy?

Bluzy robocze to szeroka kategoria ubrań. Najtańsze bluzy do pracy dobrej jakości kosztują około 80 złotych. Jeśli chcesz zamówić bluzy odblaskowe, ceny rosną i zaczynają się od 110 zł.

Podsumowanie: które bluzy do pracy na zewnątrz będą najlepsze?

Najlepsze bluzy do pracy na zewnątrz to modele na bazie poliestru, zasuwane zamkiem błyskawicznym, które posiadają również kaptur. Bardzo dobrze spisują się bluzy odblaskowe, które znacznie poprawiają bezpieczeństwo pracowników. Przy wyborze tych ubrań warto zwrócić uwagę na gramaturę materiału – to pozwoli dobrać bluzę na lato lub jesień.