softshell ostrzegawczy, który trzeba wyprać

Jak prać softshell odblaskowy?

Softshelle to ubrania, które zyskały sobie dużą renomę. Cenią je zwłaszcza osoby preferujące aktywny styl życia. Chronią przed wiatrem, a także opadami śniegu i deszczu o niewielkiej intensywności. Do tego zapewniają znakomitą oddychalność. Stąd świetnie sprawdzają się również w roli odzieży dla pracowników. Popularne są szczególnie softshelle ostrzegawcze. Przy ich pielęgnacji trzeba jednak uważać. Jak prać softshell odblaskowy? Wyjaśniamy!

Jak prać softshell odblaskowy? Najważniejsze zasady

Softshelle odblaskowe to ubrania, które można zaliczyć do odzieży ochronnej. By spełniały jej wymagania, muszą mieć odpowiedni kolor oraz powierzchnię odblasków. Takie modele znajdziesz na https://www.sprzetbhp.pl/category/odziez-ostrzegawcza-odblaskowa-polary-sofshelle, gdzie możesz wybrać profesjonalne modele zgodne z normami BHP.

Wiele z tych produktów posiada konkretne wytyczne co do sposobu prania.

1 Stosuj się do informacji z metki

To absolutnie kluczowa zasada. Przed praniem sprawdź metkę: powinny się tam znajdować najważniejsze informacje dotyczące sposobu prania. Zwróć uwagę na wszystkie piktogramy, zwłaszcza te przekreślone. Dzięki temu unikniesz błędów, które mogą uszkodzić materiał lub osłabić jego właściwości.

2 Opróżnij kieszenie

W kieszeniach softshella nie powinny zostać żadne przedmioty. Jeśli coś wypadnie z nich w czasie prania, może uszkodzić powłokę kurtki lub odblaski.

3 Zapnij zamki, guziki i napy

By uniknąć uszkodzenia materiału w trakcie prania, przed włożeniem softshellu odblaskowego do pralki należy zapiąć główny zamek kurtki. Podobnie trzeba postąpić ze wszelkimi zamkami wentylacyjnymi, kieszeniami, guzikami i napami.

4 Większe zabrudzenia zewnętrzne wyczyść gąbką

Pranie będzie skuteczniejsze, jeśli niektóre zabrudzenia z powierzchni najpierw usuniesz zwilżoną gąbką. Warto tak usunąć na przykład zalegające błoto. Trzeba tylko uważać, by nie uszkodzić przy tym materiału.

5 Wlej do pralki płyn do odzieży outdoorowej

Do czyszczenia softshelli nie nadają się najpopularniejsze detergenty, które mogą osłabić ich właściwości. A zatem – jak prać softshell? Z wykorzystaniem specjalnych płynów do prania odzieży outdoorowej. Nie tylko usuwają brud i odświeżają kurtkę, ale wspomagają również jej wodoodporne właściwości. Do prania softshelli nie wolno stosować wybielaczy.

6 Wybierz program z temperaturą 30 stopni Celsjusza

Softshelli odblaskowych nie powinno się prać w wysokiej temperaturze. Maksymalna temperatura wody to zazwyczaj 30 st. Celsjusza – sprawdź ją na metce. Ustaw delikatny program z niewielką liczbą obrotów, przyda się też dodatkowe płukanie.

7 Nie susz w suszarce

Softshelle źle znoszą suszenie w suszarce bębnowej. Zamiast tego należy rozwiesić je w przewiewnym miejscu. Kurtka nie powinna być narażona na mocne słońce ani przesadnie wysokie temperatury.

8 Pamiętaj o maksymalnej liczbie prań

Profesjonalne softshelle odblaskowe z czasem mogą przestać spełniać normy dla odzieży ochronnej. Część kurtek ma na metce taką specyficzną “datę ważności”, czyli maksymalną liczbę prań. Zwróć na to uwagę.

Podsumowanie: jak prać softshell odblaskowy, by go nie zniszczyć?

Jeśli chcesz wiedzieć, jak prać softshell odblaskowy bezpiecznie, wystarczy stosować się do powyższych zasad. Stosuj się do informacji z metki, opróżnij kieszenie i zasuń wszystkie zamki. Większe zabrudzenia wyczyść gąbką. Stosuj wyłącznie płyny do odzieży outdoorowej, a także odpowiedni, delikatny program. Do tego pamiętaj, że softshelli nie powinno prać się w suszarce bębnowej.