Jaka kołdra najlepsza? Poradnik

Jaka kołdra najlepsza? Poradnik dla każdego

Jaka kołdra najlepsza? Przyznaj, że choć raz w życiu zadałeś sobie takie pytanie. Każdemu zależy przecież na wysokim komforcie nocą – zarówno swoim, jak i odwiedzających nas gości. Nocna regeneracja jest przecież kluczem do sukcesu. Nie da się jednak ukryć, że znalezienie idealnego modelu to nie lada wyczyn. Do tego każdy z nas ma inne potrzeby oraz wymagania. Jaka będzie zatem najlepsza kołdra? 

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Postanowiłam jednak, że przygotuję artykuł, w którym zdradzę, na co dokładnie zwrócić uwagę podczas zakupów, aby dokonać świadomego wyboru. Zapraszam do lektury – niezależnie od tego, czy zależy Ci na modelu dla siebie, czy dla odwiedzających Cię osób!

Jaka kołdra najlepsza? Przede wszystkim ta dopasowana do pory roku

Zastanawiając się, jaka kołdra najlepsza, trzeba pamiętać przede wszystkim o aktualnej porze roku. Okrycie należy bowiem dobrać do warunków panujących zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczenia. Innym stopniem grubości cechują się przecież tekstylia dedykowane na lato, a innym kołdry zimowe. Aby zapewnić maksymalny komfort wypoczynku, kluczowy jest zatem wybór odpowiedniej sezonowości, a co za tym idzie, także i grubości pościeli. 

Na lato oczywiście najlepiej sprawdzą się bardzo lekkie i cienkie modele. Najczęściej są to tekstylia, których waga nie będzie przekraczać 1 kg. Ba, niekiedy ważą nawet po 500-600 g. Dzięki temu tylko lekko ogrzewają ciało, nie pozwalając się przy tym spocić czy przegrzać. 

Zimą z kolei należy wybrać zdecydowanie grubsze i cięższe rozwiązania. Pierzynka ma przecież zapewnić pełną ochronę przed chłodem i mrozem. Kluczowe jest więc to, aby miała dużą ilość puszystego wypełnienia i cechowała się dobrą izolacją termiczną. Taka pościel może więc ważyć niekiedy nawet do 3 kg!

Na wiosnę oraz jesień polecane są głównie modele pośrednie. Wtedy zadbasz o odpowiednie warunki do wypoczynku zarówno w te cieplejsze, jak i te chłodniejsze dni. A jak wiadomo, te dwie pory roku lubią zaskakiwać zmienną temperaturą.

Co ciekawe, nie oznacza to, że w domu czy w hotelu należy mieć przynajmniej trzy różne kołdry. Są bowiem także rozwiązania, które sprawdzą się zawsze. Będzie to chociażby kołdra 4 pory roku. Taki model składa się z lekkiego i średniego okrycia, które można spinać oraz rozpinać. Łącząc te dwa elementy, zyskujesz idealny gruby model na zimę, a rozłączając – lekkie okrycie letnie oraz średnie wiosenno-jesienne. 

Gdy natomiast we wnętrzu niemalże przez cały rok utrzymuje się podobna temperatura, spokojnie możesz wybrać kołdrę całoroczną. Jest to coś w rodzaju średniej grubości okrycia. Dzięki temu może okazać się prawdziwym strzałem w dziesiątkę na każdą porę roku. 

Wypełnienie kołdry – jakie okaże się najlepsze?

Teraz nadszedł czas na wypełnienie. Co powinna zatem kryć w sobie najlepsza kołdra? To zależy. Każdy wsad ma bowiem nieco inne właściwości oraz przeznaczenie. 

Poliester

Zdecydowanie największą popularnością cieszą się modele syntetyczne, a więc te wypełnione m.in. poliestrem. Nowoczesne techniki produkcji sprawiły bowiem, że materiał ten wiernie naśladuje swoich naturalnych kolegów. Ma jednak nad nimi kilka przewag. Jakich? Przede wszystkim jest antyalergiczny. Mogą spać pod nim małe dzieci, dorośli, osoby uczulone na puch czy pierze. Przez to jest rozwiązaniem uniwersalnym, goszczącym m.in. w hotelach, ale też wielu domach prywatnych. 

Do tego kołdry poliestrowe bez obaw można prać w pralce. Nie niszczą się, nie odkształcają, ich wypełnienie nie zbija się podczas kontaktu z wilgocią. Jeśli więc zależy Ci na niebywale higienicznym rozwiązaniu, zdecydowanie warto postawić na syntetyki, które sprawdzą się o każdej porze roku. Wystarczy tylko pamiętać o dopasowaniu ich pod względem sezonowości i tyle! 

Puch

Drugim popularnym wypełnieniem jest puch. To oczywiście materiał naturalny, który cechuje się niebywałą miękkością, puszystością i dobrą izolacją termiczną. Śpiąc pod nim, można odnieść wrażenie, że ciało przykrywa subtelna chmurka. Do tego z pewnością nie będzie mowy o marznięciu, ale też przegrzaniu. Puch zapewnia bowiem dobrą cyrkulację powietrza i jest w stanie dopasować stopień oddawanego ciepła do aktualnych warunków. 

Nie da się jednak ukryć, że ma też kilka wad. Przede wszystkim niekiedy może uczulać – o ile oczywiście dana osoba ma uczulenie na poszycie ptasich piór. Do tego trzeba bardzo o niego dbać, aby się nie zbił i na lata zachował swoją jakość. Kołdry wykonane z tego materiału nie należą także do najtańszych. Niekiedy potrafią kosztować nawet kilkaset złotych lub kilka tysięcy. 

Pierze

Pewnego rodzaju alternatywą może więc okazać się pierze. To materiał wypełnieniowy kołder, który składa się z całych piór kaczych lub gęsich. W przypadku puchu jest to wyłącznie samo ich poszycie. Automatycznie jednak wyroby z pierza są mniej puszyste i sprężyste. Tym samym są twardsze, choć nie zawsze można uznać to za ich wadę – każdy ma przecież inne preferencje. Mimo to takie okrycie zapewni dobrą izolację termiczną i oddychalność. Będzie też tańsze i nieco bardziej wytrzymałe. 

Wełna

Zastanawiając się, jaka kołdra najlepsza, pamiętać, że godnym polecenia wypełnieniem będzie też wełna. To materiał naturalny, pozyskiwany najczęściej z runa owiec gatunku merynos. Wsad ten wykazuje wysoką zdolność do termoregulacji. W chłodzie włókna rozluźniają się, zapewniając wysoki stopień przepływu powietrza. W zimnie z kolei zacieśniają się, idealne ogrzewając całe ciało. Kołdra wełniana sprawdzi się więc o każdej porze roku.

Do tego materiał jest hipoalergiczny i ma świetny wpływ na ludzki organizm. Przypisuje się mu m.in. zdolność do zmniejszania uciążliwego bólu reumatycznego. Dobrze więc sprawdza się w szczególności dla osób starszych.

Wypełnienie należy więc dopasować głównie do potrzeb, preferencji, budżetu oraz ewentualnych względów zdrowotnych. 

Poszycie – jakim materiałem powinna być wykończona najlepsza kołdra?

Przejdźmy więc płynnie do drugiego ważnego przy kołdrze materiału, a więc do poszycia. To tkanina, w której znajduje się wypełnienie. Jaka będzie najlepsza? To ponownie zależy.

Stawiając bowiem na okrycia wykonane z puchu czy pierza, zaleca się wybór wsypy naturalnej. Mowa więc o bawełnie czy lnie. Dzięki temu można mieć pewność, że cudowne właściwości wsadu nie będą w żaden sposób blokowane. 

Gdy z kolei dla Ciebie najlepsza kołdra to ta z wypełnieniem syntetycznym, masz niemalże pełną dowolność, jeśli chodzi o wybór poszycia. Możesz kupić zarówno model ze wsypą naturalną, jak i syntetyczną. Warto tylko przy tym pamiętać, że to syntetyki cechują się najczęściej większą odpornością na przetarcia i zniszczenia. Powinny więc być trwalszym wyborem.

Do tego niektóre materiały poszycia mają dodatkowe właściwości. Jakie? Włókno bambusowe jest antybakteryjne i antyroztoczowe. Na jego powierzchni nie są w stanie bytować żadne mikroorganizmy. Dla alergików i małych dzieci jest to prawdziwy strzał w dziesiątkę.

Stawiając na włókno węglowe, możesz natomiast liczyć na obniżenie poziomu stresu. Jak to możliwe? Materiał niweluje jony znajdujące się na ciele. Tym samym pozwala lepiej się wyciszyć i zrelaksować. Dla osób zabieganych nie ma nic lepszego!

Możliwość prania w pralce – rzecz niebywale ważna

Co ciekawe, kupując dla siebie kołdrę, dobrze zerknąć też na możliwość prania jej w pralce. Okrycie powinno się bowiem czyścić nawet co 3 miesiące. Łatwiej będzie Ci zachować wysoki stopień higieny, gdy pościel będziesz w stanie prać samodzielnie.

W tym przypadku większość kołder syntetycznych będziesz w stanie wyprać w 60, a nawet 95 stopniach. Przy wsadach naturalnych musisz dokładnie sprawdzać zalecenia producenta.

Odpowiednich rozmiarów kołdra – jaka najlepsza?

Na koniec warto jeszcze pamiętać, jakich rozmiarów powinna być kołdra. Jaka najlepsza pod względem wymiarów? Tutaj zasada jest dość prosta. Okrycie powinno być zawsze szersze o przynajmniej 20 cm od materaca, na którym będzie wykorzystywane.

Tym samym na łóżko 140×200 warto wybrać kołdry 160×200, które znajdziesz na https://www.karo.waw.pl/category/koldry-koldry-zimowe-koldry-zimowe-155-160×200 lub większe. Wtedy będzie możliwe maksymalne wykorzystanie całej dostępnej przestrzeni. Sen stanie się o wiele przyjemniejszy i bardziej komfortowy. 

Uważaj jednak, aby kołdra nie była też zbyt duża. Spora ilość materiału może nieco przytłoczyć i utrudnić wypoczynek. Jeśli do tego będzie niemalże dotykać posadzki, na okryciu będą gromadzić się liczne zanieczyszczenia. Lepiej zatem nie przesadzać i znaleźć pewnego rodzaju złoty środek.

Mam nadzieję, że teraz już wiesz, jaka kołdra najlepsza zarówno do hotelu, jak i do użytku domowego. Pamiętając o tych czterech ważnych aspektach, z pewnością będziesz w stanie kupić modele idealne!