Jaka kołdra na łóżko 160x200? Poradnik

Jaka kołdra na łóżko 160×200? Czyli co nieco o doborze rozmiaru okrycia

Mogłoby się wydawać, że wybór rozmiaru kołdry to dość proste zadanie. Okazuje się jednak, że dla wielu osób jest to spore wyzwanie. W końcu to, że łóżko ma wymiary 160×200, wcale nie oznacza, że należy kupić okrycie takiej samej wielkości. Trzeba przecież pamiętać o zapasie materiału, a także tym, kto będzie spać na takim materacu. Jaka kołdra na łóżko 160×200 będzie zatem odpowiednia? Jakie są zasady, jeśli chodzi o wybór wielkości okrycia? Sprawdź odpowiedzi na te pytania w poniższym artykule!

Jak prawidłowo dobrać wielkość kołdry do łóżka?

Na początek omówmy, jak prawidłowo dobrać wielkość kołdry do łóżka. Jak już wspomniałam na samym początku, okrycie powinno być nieco większe niż szerokość materaca. Wybierając za mały model, niestety nie ma mowy o wysokiej jakości wypoczynku. Taką kołdrą będzie ciężko dokładnie się przykryć. Do tego osoba śpiąca na łóżku nie wykorzysta w pełni całej dostępnej do wypoczynku przestrzeni. 

Zaleca się więc, aby do kołdry doliczyć przynajmniej 20 cm w przypadku materaca pojedynczego oraz minimum 40 cm przy posłaniu dla dwóch osób. To jednak dopiero początek. 

Kupując nowe modele, warto też mieć na uwadze sposób wypoczynku. Zimą, wybierając ciepłe kołdry puchowe, warto doliczyć niekiedy jeszcze kilka dodatkowych centymetrów. Wtedy łatwiej jest się zawinąć w szczelny, chroniący przed chłodem kokon. 

Trzeba jednak przy tym zachować rozwagę, bo co za dużo, to niezdrowo. Nadmiar materiału może zbyt mocno przytłoczyć. Ciężko będzie się odnaleźć w takim okryciu. Do tego istnieje duże prawdopodobieństwo niekontrolowanego zawinięcia się w kołdrę. 10-20 cm dodatkowych w zupełności wystarczy.

Pamiętaj więc, że kołdra na łóżko pojedyncze powinna być od niego o ok. 20 cm szersza, natomiast na podwójne – o ok. 40 cm. Zimą można doliczyć do tego jeszcze kolejne 10-20 cm, by osoba śpiąca pod okryciem mogła się nim dokładnie owinąć. To uchroni ją przed srogim mrozem i zagwarantuje wysoki komfort termiczny. 

Jaka kołdra na łóżko 160×200? Trzy możliwe scenariusze

Przejdźmy do tego, jaka kołdra na łóżko 160×200 będzie najlepszym rozwiązaniem. Pod uwagę wezmę jednak przynajmniej trzy możliwe scenariusze i wskażę te idealne wymiary okryć. 

Kołdra dla osoby śpiącej w pojedynkę

Na pierwszy ogień idzie kołdra na łóżko 160×200 dla jednej osoby. W tym przypadku z pewnością należy zachować dość duży umiar. Taki materac jest dla jednej osoby naprawdę duży. Jeśli jeszcze dodatkowo zagości na nim dość obszerne okrycie, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że pościel w ciągu nocy będzie spadać, lądując na posadzce. 

Zgodnie z zaleceniami, wystarczy wybrać na takie łóżko kołdrę o wymiarach 180×200. To jednak absolutne maksimum. W tym przypadku dodatkowe “zimowe” centymetry nie będą konieczne. Trzeba bowiem pamiętać, że śpiąc w pojedynkę na tak dużym łóżku, miejsca do wypoczynku będzie aż zanadto. Nie ma więc po co decydować się na większe modele. 

Ba, dla jednej osoby na materacu 160×200 sprawdzi się nawet okrycie o takich samych wymiarach. Wiem, że jest to sprzeczne z przedstawioną wyżej teorią. Zawsze jednak należy pamiętać przy wszelkich zasadach o względach praktycznych. Te wychodzą w takiej sytuacji przed szereg. 

Kołdra dla pary 

Teraz kołdra na łóżko 160×200 dla pary. Jaki model wybrać w tym przypadku? Zdecydowanie większy. W końcu muszą okryć się nim aż dwie osoby dorosłe. Do tego każda z nich musi mieć dla siebie odpowiednią ilość miejsca. Nie każdy lubi przecież wypoczywać bardzo blisko siebie. Przestrzeń osobista bywa niebywale ważna. 

Na takie łóżko rekomendowana będzie kołdra o wymiarach przynajmniej 200×200. Taki model idealnie wpisze się w zalecane dla pary dodatkowe 40 cm. Okrycie to powinno zapewnić zdrowy, komfortowy i niczym niezakłócony sen. Zimą można nawet wybrać jeszcze szerszą kołdrę, a więc tę w rozmiarze 220×200.

Jeśli z kolei przynajmniej jedna z osób cechuje się ponadprzeciętnym wzrostem, dodatkowo okrycie można wydłużyć, aby zakryło także stopy. Wtedy modele o długości 220 cm spiszą się o niebo lepiej.  

Dwie kołdry dla pary śpiącej na jednym łóżku

A jaka kołdra na łóżko 160×200, jeśli zależy Ci na tym, aby dwie śpiące na małżeńskim materacu osoby miały do dyspozycji po jednym okryciu? To niebywale komfortowa opcja dla większości z nas. 

Nie ma wtedy konieczności martwienia się, czy nocą druga połówka ma dla siebie chociaż niewielki skrawek kołdry. Każdy może spać dokładnie tak, jak lubi – np. szczelnie owijając się okryciem z każdej strony. Kluczowe jest jednak w tym przypadku odpowiednie dobranie rozmiarów. 

W takiej sytuacji najlepsze okażą się dwie kołdry 140×200. To wymiary idealne dla jednej osoby dorosłej. Do tego bez problemu zmieszczą się na materacu 160×200. 

Jak zatem widzisz, to, jaka kołdra na łóżko 160×200 będzie odpowiednia, zależy od wielu aspektów. Dla singla wystarczające będzie okrycie 180×200. Dla pary z kolei warto wybrać model o wymiarach minimum 200×200. Jeśli dwie osoby wypoczywające na jednym łóżku śpią natomiast pod dwoma osobnymi kompletami pościeli, wtedy 140×200 w zupełności wystarczy. Zawsze rozmiar należy więc dobierać do zaleceń specjalistów, ale też do konkretnych sytuacji. Pamiętaj o tym!