siłownia w hotelu organizacja i sprzęt

Siłownia w hotelu – jak ją zorganizować?

Siłownia w hotelu to mocna przewaga nad konkurencyjnymi ośrodkami noclegowymi. Zorganizuj strefę ćwiczeń dostępną dla gości, a przyciągniesz urlopowiczów dbających o formę. Możliwość potrenowania ucieszy także tych w podróży biznesowej – nic nie pomaga w rozładowaniu stresu tak, jak dawka zdrowego wysiłku. Jak stworzyć hotelowy kącik treningowy z solidnym sprzętem? Co jest niezbędne? Przeczytaj!

Wybierz odpowiednie miejsce

Siłownia hotelowa musi być zlokalizowana w dużej sali. Nawet jeśli w Twoim hotelu nocuje niewielu gości, to ważne, by każdy chętny miał w strefie treningu sporo swobodnej strefy osobistej. Im większa powierzchnia pokoju, tym więcej maszyn możesz w nim ulokować – goście docenią różnorodność.

Przygotuj pomieszczenie:

  • Siłownia w hotelu powinna być dobrze wentylowana, aby zapewnić komfort ćwiczącym.
  • Oświetlenie musi być jasne, zimne i rozproszone, aby zapewnić jak najlepszą widoczność i pobudzić mózg do działania.
  • Podłogi powinny być równe i antypoślizgowe. W razie potrzeby należy je przeszlifować i pokryć świeżą warstwą lakieru.
  • W miejscu przewidzianym na trenowanie ze sztangą połóż grube podłogowe maty.
  • Zamontuj duże lustra na ścianach. Są potrzebne trenującym do kontrolowania techniki ruchu.
  • Odśwież ściany, by miały czysty, równy kolor.
  • Wykonaj niezbędne naprawy sufitu i pokrycia podłogi.

Pomieszczenie gotowe? Gdy sala wygląda jak z katalogu i wszystko lśni, czas na zakup sprzętu!

Dobrze wyposażona siłownia w hotelu

Wybierając sprzęt skieruj wzrok w stronę sklepów zaopatrujących kluby fitness. Siłownia hotelowa jest nastawiona na częste używanie przez różne osoby. Ciągłe przestawianie parametrów i możliwość regulowania konstrukcji są niezbędne, by każdy gość mógł skorzystać. Warto stawiać na nowoczesny sprzęt pozwalający na sparowanie z zewnętrznym sprzętem, tak żeby aplikacja do biegania mogła współpracować z bieżnią czy sportowym smartwatchem.

Strefa treningowa musi być wyposażona w:

  • bieżnie elektryczne z rozbudowanymi możliwościami konfiguracji,
  • rowery stacjonarne pionowe z kołem magnetycznym lub elektromagnetycznym,
  • orbitreki magnetyczne,
  • jak największy komplet hantli, mogą być hantle regulowane
  • hantelki winylowe o wadze 0,5-5 kilogramów przeznaczone do urozmaicania treningów cardio
  • gryfy olimpijskie do sztangi i komplet obciążeń
  • ławeczki treningowe samodzielne oraz ze stojakami na sztangę
  • drążki do podciągania
  • wyciągi
  • kettlebells
  • piłki do fitnessu
  • maty do jogi dostępne dla każdego
  • rollery do mięśni w różnych kształtach i rozmiarach
  • akcesoria – paski do podnoszenia ciężarów, uprzęże do podciągania z obciążeniem, gumy oporowe, gąbki do owijania gryfu, mocowania do sztangi zabezpieczające przed zsuwaniem się ciężaru
  • pojemniki na płyn do dezynfekcji i papierowe ręczniki.

Sprzętu może być znacznie więcej – to tylko podstawy. Jeżeli masz na to miejsce i budżet, doinwestuj w podstawowe maszyny do treningu siłowego, jak suwnica Smitha, abductor czy butterfly. Ze sprzętu do treningu cardio może się przydać jeszcze ergometr wioślarski. Jeśli przestrzeń jest ograniczona, należy rozważyć zakup wielofunkcyjnych urządzeń, które można wykorzystać do wykonywania różnych ćwiczeń, np. klatki kalisteniczne.

Im więcej możliwości konfiguracji, tym lepiej. Urządzenia do masowego korzystania kosztują dużo, ale są inwestycją na lata zadowolenia Twoich gości.

Siłownia hotelowa z udogodnieniami dla gości

W pobliżu strefy treningowej warto zorganizować dodatkowo strefę relaksu z sauną i jaccuzzi. W tych miejscach goście będą mogli wypocząć po wyczerpującym treningu. Zadbaj o dostępność wieszaków, na których korzystający mogą wieszać bluzy i ręczniki. Do kompletu, zaopatrz siłownię w automat z wodą – na treningu trzeba się nawadniać, a ludzie podekscytowani zbliżającą się sesją ćwiczeń często zapominają o zabraniu napoju.

Siłownia w hotelu powinna mieć dostęp do stabilnego Wi-Fi na całej powierzchni sali. Pomiędzy sesjami ćwiczeń, korzystający mają kilka minut przerwy, ciągnących się w nieskończoność bez internetowej rozrywki. Dodatkowo, by goście na pewno nie nudzili się podczas dłuższych sesji na bieżni, w strefie z maszynami do cardio zamontuj telewizor o jak największej przekątnej.

Poszczególne maszyny powinny być opatrzone instrukcją używania oraz propozycjami ćwiczeń, jakie można na nich wykonać. Pomysłem, który na pewno docenią początkujący sportowcy, jest zatrudnienie instruktora pilnującego porządku na strefie fitness. Z fachową pomocą trenującym nie grożą wypadki. Kto wie – może właśnie u Ciebie ktoś złapie treningowego bakcyla na całe życie?

Higiena i bezpieczeństwo ćwiczeń w hotelowej siłowni

Dbaj o regularne konserwacje sprzętu. Pod żadnym pozorem nie zaniedbuj napraw, a szwankujące maszyny natychmiast wyłączaj z użycia. Odpowiadasz ze bezpieczeństwo całego sprzętu treningowego dostępnego pod Twoim dachem, niech więc zostanie zamontowany przez rzetelną firmę i będzie regularnie przez nią sprawdzany.

Codziennie sprawdzaj, czy na sali treningowej są dostępne papierowe ręczniki i wystarczający zapas płynu do dezynfekcji. Przy wejściu na siłownię zawieś kartkę upraszającą o ćwiczenie na własnym ręczniku, a przy zwalnianiu maszyny przecieranie jej odkażającym płynem. Niestety nie wszyscy przestrzegają takich obostrzeń, ale podając do wiadomości warunki higieniczne zrobisz co w Twojej mocy.


Siłownia hotelowa to pewny sposób na zwiększenie atrakcyjności Twojego obiektu. Zainwestuj w renowację i przystosowanie pomieszczenia, solidny sprzęt odpowiadający potrzebom zróżnicowanych sportowców, dołóż praktyczne udogodnienia – to z czasem zwróci się w rezerwacjach. Sportowcy często obawiają się, że na urlopie będą musieli zrezygnować z treningu, a na tym ucierpi ich forma – jeżeli więc u Ciebie dostaną możliwość korzystania z siłowni, na 100% wybiorą właśnie taki hotel!