kobieta wykonuje oprysk kwiatów opryskiwaczem akumulatorowym

Jaki opryskiwacz akumulatorowy kupić?

Najlepsze owoce i warzywa to te z własnego ogrodu, a najładniejsze kwiaty – te z przydomowej rabatki. By jednak doczekać się pięknych roślin i obfitych plonów, musisz odpowiednio dbać o swoje sadzonki. Ważna jest zwłaszcza ochrona przed szkodnikami i chorobami. Pomoże w tym solidny opryskiwacz – szczególnie dobrze sprawdzają się modele akumulatorowe. Jak jednak dobrać odpowiedni sprzęt? Jaki opryskiwacz akumulatorowy wybrać? Podpowiadamy!

Czym wyróżniają się opryskiwacze akumulatorowe?

Akumulatorowe opryskiwacze ogrodowe charakteryzuje przede wszystkim obecność akumulatora. To on dba o odpowiednie ciśnienie cieczy, która znajduje się w zbiorniku urządzenia. Wystarczy, że ustawisz pożądaną wartość na potencjometrze. Nie musisz sam podnosić ciśnienia specjalną pompą – po prostu naciskasz przycisk na lancy i zaczynasz oprysk.

Opryskiwacze akumulatorowe zwykle są większe od urządzeń ręcznych i funkcjonują jako opryskiwacze plecakowe. Dzięki temu praca jest wygodna, a jedną rękę cały czas masz wolną. Dodatkowo cechują się sporym wydatkiem cieczy – szybciej opryskasz zatem większe powierzchnie.

Jaki opryskiwacz akumulatorowy kupić? Zwróć uwagę na rodzaj akumulatora

Najważniejsze zalety akumulatorowych opryskiwaczy ogrodowych opierają się na obecności jednostki zasilającej. Dlatego to na nią w pierwszej kolejności zwróć uwagę przy wyborze urządzenia.

Najlepiej kupić opryskiwacz z akumulatorem żelowym, czyli ołowiowo-kadmowym. Taka jednostka nie posiada bowiem efektu pamięci. Oznacza to, że pojemność akumulatora nie spada z kolejnymi ładowaniami. Dodatkowo można doładować jednostkę w dowolnym momencie, nie trzeba czekać na pełne rozładowanie. Akumulatory żelowe są też bardziej żywotne, nie będą się zasiarczać.

Przed zakupem zerknij też na pojemność akumulatora wyrażoną w amperogodzinach. Im większa, tym dłużej sprzęt powinien działać bez potrzeby ładowania. Większość opryskiwaczy ma akumulatory o pojemności 8-15 Ah.

Jaką pojemność opryskiwacza akumulatorowego wybrać?

Na podjęcie decyzji, jaki opryskiwacz akumulatorowy kupić, wpływ powinna mieć również pojemność zbiornika sprzętu. To ona w dużym stopniu wyznacza funkcjonalność sprzętu.

Opryskiwacze ogrodowe z akumulatorem dysponują z reguły sporym zbiornikiem. Najczęściej to wartość od 12 do 20 litrów. Pojemność trzeba dobrać do wielkości ogrodu oraz własnych sił – większy opryskiwacz jest cięższy. W niewielkich ogrodach najlepszy będzie zbiornik w granicach 12-15 litrów. Przy dużych warto wybrać jak największy, inaczej opryski będą trwały bardzo długo. Na działkę też najlepiej kupić opryskiwacz 20-litrowy.

https://www.traditionrolex.com/48

Dodatki, które usprawnią pracę

Przy wyborze opryskiwacza sprawdź też jego wyposażenie. Z pewnością przyda się kilka rodzajów dysz o różnych średnicach, przystosowanych do odmiennych rodzajów oprysków. Użyteczne będą też filtry, które zapobiegną dostawaniu się zanieczyszczeń do zbiornika, a potem do dyszy. Oszczędzą Ci pracy przy czyszczeniu opryskiwacza.

Zwróć też uwagę na wlew zbiornika. Bardziej praktyczny jest wlew szeroki, nie będziesz musiał wówczas używać lejka przy wlewaniu oprysków. Najdroższe opryskiwacze ogrodowe mają też automatyczny mieszalnik. Dzięki niemu nic nie będzie osadzać się na dnie zbiornika, a stężenie oprysku będzie cały czas takie samo.

Podsumowanie: jaki opryskiwacz akumulatorowy kupić?

Przed zakupem akumulatorowego opryskiwacza ogrodowego zwróć uwagę na rodzaj i pojemność jego akumulatora, pojemność zbiornika oraz obecność praktycznych dodatków. Dzięki temu Twoja praca będzie wygodniejsza i lepiej dostosujesz sprzęt do charakteru Twojego ogrodu.