jakie książki czytać żeby się rozwijać

Jakie książki czytać, żeby się rozwijać?

Warto czytać książki – co do tego nikt nie ma chyba wątpliwości. Ważne jednak, by dobierać sobie odpowiednią lekturę. Jeśli postawisz na właściwe tytuły, mogą pomóc Ci w rozwoju osobistym, lepszym rozumieniu siebie i otaczającego świata. Jakie książki czytać, żeby się rozwijać? Co brać pod uwagę przy wyborze lektury? Które książki będą napędzać Twój samorozwój? Poznaj odpowiedzi na te pytania oraz propozycje książek wartych przeczytania i polecenia.

Jakie książki czytać, żeby się rozwijać? Na to zwróć uwagę przy doborze lektury

jakie książki czytać żeby się rozwijać wewnętrznie
Czytanie książek może rozwijać. Trzeba jednak wybrać odpowiedni tytuł – warto zwrócić uwagę, czy lektura obiecuje konkrety, a także stawiać na uznanych autorów.

Kiedy chcesz znaleźć dobre książki o samorozwoju, w pierwszej kolejności musisz określić, którą sferę swojego życia chcesz najbardziej rozwinąć. Rozwój osobisty to bardzo szerokie pojęcie. Możesz szukać pomocy w znalezieniu motywacji, naprawie relacji z bliskimi czy też większym panowaniem nad emocjami. Nie da się zresztą zmienić wszystkich swoich przyzwyczajeń czy cech naraz. Przy wyborze lektury warto o tym pamiętać i nie brać na poważnie deklaracji, wedle których książka w tydzień odmieni całe Twoje życie.

Zwróć też uwagę, czy lektura obiecuje jakieś konkrety. Książek o samorozwoju jest obecnie w księgarniach mnóstwo. Niewiele jednak daje praktyczne narzędzia, które ułatwiają przeprowadzanie zmian w swoim życiu. Wczytaj się więc w opis pozycji, a najlepiej również jej spis treści. Jakie książki czytać, żeby się rozwijać? Takie, które operują faktami i praktycznymi wskazówkami.

Przed zakupem książki sprawdź też jej autora. Uznany pisarz czy psycholog to niemal gwarancja wartościowych treści. Kiedy autorem jest celebryta czy przebrzmiała gwiazda, która chce podzielić się swoim “złotym przepisem” na sukces, szansa na dobrą lekturę maleje.

Książki, które pomogą Ci się rozwijać – top 7 tytułów

Wybraliśmy więc 7 tytułów, które odnoszą się do konkretnych sfer życia i operują konkretami. Napisali je uznani autorzy z Polski i zagranicy.

1 “Sztuka autoreformy” – Jay Samit

książka o samorozwoju - autor Jay Samit
„Sztuka autoreformy” pokaże Ci, w jaki sposób myślą prawdziwi reformatorzy. Źródło zdjęcia: oficjalna strona sklepu osmpower.pl

To książka, która idealnie pasuje zwłaszcza na początek samorozwoju. “Sztuka autoreformy” pomoże Ci bowiem zdefiniować obszary życia, w których najbardziej potrzebujesz zmian. Jay Samit wskaże Ci ścieżkę tych, którzy dzięki zmianom we własnym życiu zaczęli zarabiać wielkie pieniądze lub osiągać duże sukcesy na innych polach.

Ta książka pokaże Ci, jak myślą prawdziwi reformatorzy. Na ich przykładzie lepiej dostrzeżesz własne problemy, ale też zrozumiesz, co zmienić, by się z nich wydobyć. Autoreforma to nie tylko pusty frazes, ale konkretne narzędzie do zmiany swojej codzienności. Co ważne, jest na tyle uniwersalne, że może pomóc w osiągnięciu zróżnicowanych celów.

2 “Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” – Dale Carnegie

jakie książki czytać żeby się rozwijać - książka Dale'a Carnegiego
„Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” to jedna z najbardziej klasycznych książek o samorozwoju. Źródło zdjęcia: oficjalna strona sklepu osmpower.pl

Tytuł wiele obiecuje, ale treść tej książki jest w stanie udźwignąć to rzucone samej sobie wyzwanie. Od kiedy Dale Carnegie napisał swój poradnik, minęło już niemal 90 lat, ale jego przesłanie pozostaje aktualne. I niewiele książek na temat poprawy relacji z innymi ludźmi jest w stanie się z nim równać.

Autor formułuje konkretne porady, które pomagają w nawiązywaniu relacji. Jego wskazówki ułatwiają kontakty biznesowe, ale będą wsparciem również w budowaniu stosunków rodzinnych czy towarzyskich. Do tego Carnegie pokaże Ci, jak przemawiać, by trafić do umysłów ludzi, którzy Cię słuchają.

Ta książka od lat pomaga ludziom na całym świecie, a w Stanach Zjednoczonych ma wręcz status kultowej. Jeśli masz problemy w kontaktach z ludźmi, zdecydowanie powinna stać się Twoją lekturą.

3 “Świadome życie” – John C. Maxwell

John Maxwell - książka o samorozwoju "Świadome życie"
„Świadome życie” Johna Maxwella to podręcznik dla każdego, kto chce nadać swojej egzystencji większego znaczenia. Źródło zdjęcia: oficjalna strona sklepu osmpower.pl

Tytułowe świadome życie według autora ma sprawić, że odtąd każdy Twój dzień będzie mieć znaczenie. By to osiągnąć, John Maxwell zaleca stosowanie się do jego porad:

 • uważaj: bądź świadomy swoich wyborów i dostrzegaj to, co Cię otacza;
 • spróbuj się zgubić: poświęć swój czas na to, co naprawdę lubisz;
 • upraszczaj: opanuj chaos bez zbędnych ceregieli i rozmyślań, nie daj się rozproszyć;
 • postaw na nawyki przyjemności: regularnie pozwalaj sobie na odrobinę luksusu; nie chodzi o wydawanie wielkich pieniędzy, ale na przykład ulubione lody lub chwilę z książką.

Według autora możesz zacząć od małych kroków, by dojść do wielkiego celu. Świadome życie pozwoli Ci na realizację innych, mniejszych celów – porady znajdziesz w kolejnych książkach.

4 “13 Nawyków Ludzi Sukcesu. Tom II. Bądź panem swoich emocji” – Fryderyk Karzełek

jakie książki czytać żeby się rozwijać - poradnik Fryderyka Karzełka
„Bądź panem swoich emocji” to drugi tom cenionego cyklu książek o samorozwoju Fryderyka Karzełka. Źródło zdjęcia: oficjalna strona sklepu osmpower.pl

Radzenie sobie z emocjami to jedno z najtrudniejszych wyzwań. Fryderyk Karzełek, znany mentor i autor wielu książek, sformułował 13 nawyków, które pomagają odnieść sukces. Jedną z tych książek poświęcił właśnie emocjom. Zauważył bowiem, że – choć emocje to coś zupełnie naturalnego – potrafią skutecznie utrudniać nam życie. Czy to osobiste, czy zawodowe.

Ta książka będzie Twoim przewodnikiem w drodze do zapanowania nad emocjami. Dzięki niej nie będziesz już podatny na wpływ innych tak bardzo jak dotąd. Na kartach tej lektury znajdziesz praktyczne wskazówki, które pomogą Ci wdrożyć nawyk panowania nad emocjami. To także siedem zadań do wykonania, dzięki którym rozpoczniesz systematyczną walkę ze swoim problemem.

5 “Kreatywność na zawołanie. Jak odkryć i rozwinąć wewnętrzną moc twórczą” – Todd Henry

jakie książki czytać żeby się rozwijać - podręcznik Todda Henry'ego
„Kreatywność na zawołanie” udowodni Ci, że możesz wytrenować swój twórczy potencjał. Źródło zdjęcia: oficjalna strona sklepu osmpower.pl

Najlepsze książki o rozwoju osobistym powinny pomagać Ci na co dzień. Jeśli odczuwasz brak pomysłów albo Twoja praca wiąże się z dużym “zapotrzebowaniem” na kreatywność, ta propozycja będzie dla Ciebie idealna. Todd Henry pokazuje bowiem, jak rozwinąć twórczy potencjał. Do tego udowadnia, że kreatywność nie jest kwestią natchnienia czy przypadku.

To zdolność, którą można wypracować, poświęcając na nią odpowiednio dużo czasu. W ten sposób odkryjesz rytm własnej kreatywności, nauczysz się pozbywać rozpraszaczy i dobrze zorganizujesz swój czas. Co ważne, autor przedstawia również metody, które mają chronić Cię przed wyczerpaniem i zniechęceniem. Kryzys twórczy dopada każdego, ale z tymi wskazówkami poradzisz z nim sobie znacznie lepiej i szybciej.

6 “Jak zerwać z nałogiem bycia sobą” – dr Joe Dispenza

książka o rozwoju osobistym - autor Joe Dispenza
„Jak zerwać z nałogiem bycia sobą” to instrukcja, która może zmienić sposób Twojego myślenia. Źródło zdjęcia: oficjalna strona sklepu osmpower.pl

Joe Dispenza jest pisarzem i znanym w wielu krajach mówcą, ale także doktorem chiropraktyki. Jego poradniki są znane na całym świecie. “Jak zerwać z nałogiem bycia sobą” zajmuje wyjątkowe miejscem na liście jego prac. To bowiem jedyna w swoim rodzaju instrukcja na… “przeprogramowanie” własnego mózgu.

Dr Dispenza przekonuje bowiem, że do wprowadzenia zmian w życiu, a zatem rozpoczęcia rozwoju osobistego, nie wystarczy Ci tylko pozytywne myślenie. Musisz sięgnąć głębiej – do swojej podświadomości, w której zapisane są schematy i reguły działania oraz myślenia. W ten sposób zwalczysz swoje negatywne przekonania i zerwiesz z byciem sobą.

Autor przekonuje, że środkiem do osiągnięcia tego celu będą medytacje. Zdaniem Dispenzy dzięki nim tylko wtedy można dokonać zmian w mózgu i w pełni go zregenerować.

7 “Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu” – David Goggins

książka o rozwoju osobistym i sporcie
’Nic mnie nie złamie” to opowieść o niezwykłej przemianie Davida Gogginsa. Źródło zdjęcia: oficjalna strona sklepu osmpower.pl

Samodyscyplina, odporność psychiczna i żmudna praca – to postawy i cechy, którym David Goggins zawdzięcza swój sukces. Zrobił błyskotliwą karierę w amerykańskiej armii, a także w sportach wytrzymałościowych. Udało mu się, mimo że miał za sobą traumatyczne dzieciństwo, a w dorosłym wieku popadał w depresję. W swojej książce przekonuje, że bez względu na to, co ogranicza Ciebie, też możesz odmienić swoje życie.

Kluczem do tego jest reguła 40 procent. Goggins twierdzi, że właśnie zaledwie taką część swojego potencjału wykorzystujemy na co dzień. Kiedy już Ci to udowodni, pokaże Ci, jak przezwyciężyć ból i odblokować pełnię możliwości. Więcej informacji o tej książce, ale także inne propozycje tytułów o samorozwoju znajdziesz na https://www.mojewirtualnemiasto.pl/2024/01/29/ksiazki-o-samorozwoju-ranking-top-10-pozycji.

Podsumowanie: jakie książki czytać, żeby się rozwijać?

Dobre książki o samorozwoju muszą spełniać trzy ważne warunki. Przy ich wyborze pamiętaj, by:

 • dobrać tytuł, który dotyczy dokładnie sfery życia, którą chcesz rozwinąć;
 • sprawdzić, czy w książce znajdują się konkretne porady i wskazówki;
 • poznać jej autora, by zyskać pewność, że przekazuje wartościowe treści.

A konkretnie: jakie książki czytać, żeby się rozwijać? Warto wybrać jeden z siedmiu poniższych tytułów:

 • “Sztuka autoreformy” – Jay Samit;
 • “Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” – Dale Carnegie;
 • “Świadome życie” – John C. Maxwell;
 • “13 Nawyków Ludzi Sukcesu. Tom II. Bądź panem swoich emocji” – Fryderyk Karzełek;
 • “Kreatywność na zawołanie. Jak odkryć i rozwinąć wewnętrzną moc twórczą” – Todd Henry;
 • “Jak zerwać z nałogiem bycia sobą” – dr Joe Dispenza;
 • “Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu” – David Goggins.

To publikacje uznanych autorów, którzy są znani z wielu książek dotyczących rozwoju osobistego. Warto sprawdzić, czy zasłużyli na swoją dobrą opinię.