strój recepcjonistki w hotelu jak powinien wyglądać

Strój recepcjonistki w hotelu – zasady, biżuteria i buty. Co wybrać?

Strój recepcjonistki to podstawa kreowania profesjonalnego wizerunku. Pierwsza osoba, którą goście spotykają po przekroczeniu progu, musi wzbudzać zaufanie i kreować atmosferę wzajemnego szacunku. Przeczytaj, jak powinna wyglądać recepcjonistka – ubiór robiący dobre wrażenie, połączony z kompetencjami i manierami, zachęci do pozostania u Ciebie setki gości!

Podstawowe zasady obejmujące strój recepcjonistki

Dwie podstawowe reguły, które rządzą recepcyjnym strojem, to skromność i schludność. 

Dobierając strój dla recepcjonistki postaw na minimalizm w ubraniach i dodatkach. Dominującym kolorem powinny być czerń, biel, granat, odcienie beżu i szarości. Mocniejsze kolory – intensywna zieleń, niebieski, żółty bądź czerwony – mogą wystąpić tylko w formie dodatków, jeżeli takie barwy uwzględnia identyfikacja wizualna hotelu.  

Strój recepcjonistki musi składać się z koszulowej bluzki, materiałowych spodni lub spódnicy nie krótszej, niż przed kolano. Ramiona i pachy muszą być zakryte, więc nawet w lecie należy stawiać na bluzki z długim rękawem. Warunkiem skromności jest także zabudowany dekolt i długość nieodsłaniająca pleców przy ruchu.

Jaka biżuteria dla recepcjonistki? 

Dodatki również muszą cechować się skromnością. Zdecydowanie niewskazane są duże naszyjniki, długie kolczyki i dzwoniące bransoletki. Zrezygnować należy również z koralików oraz zawieszek z symbolami. 

Strój recepcjonistki mogą jednak dopełniać delikatne łańcuszki – szeroki wybór gustownych modeli znajdziesz w Gal-art: https://www.gal-art.pl/category/polfabrykaty-lancuszki-srebrne, krótkie kolczyki-wkręty i minimalistyczne bransoletki w formie pojedynczej obręczy. Sojusznikiem recepcjonistki są kształty geometryczne, niekojarzące się z ideami i religiami. 

Biżuteria nie może odwracać uwagi od osoby recepcjonistki ani wydawać dźwięków. Ma być wyłącznie delikatnym tłem, świadczącym o dbałości o detale. Dlatego, przy całej konieczności zachowania skromnego wyglądu, z dodatków biżuteryjnych lepiej nie rezygnować. Subtelne dopełnienie stylizacji będzie dobrze odebrane przez gości, oczekujących po obsłudze hotelu drobiazgowości.

Jakie buty dopełniają strój recepcjonistki?

Buty dla recepcjonistki muszą łączyć elegancję z wygodą. Poza przebywaniem na recepcji, pracownicy często wykonują inne obowiązki wymagające przemieszczania się. 

Optymalnym wyborem będą czółenka lub szpilki na niskim obcasie. Wysokość obcasa nie powinna przekraczać 7 centymetrów. Takie obuwie prezentuje się profesjonalnie, a przy tym pozostaje wygodne. Co istotne, nie sposób zaliczyć go do butów wyzywających – a wyższy obcas mógłby zostać tak odebrany przez niektórych gości.  

Cholewka musi zakrywać palce stóp. Odsłanianie ich w profesjonalnych okolicznościach uznawane jest za nieeleganckie (niezależnie od pedicure). 

Postaw na buty szerokie w przedniej części, by dłuższe stanie w nich nie było problemem. Złym pomysłem okażą się buty w szpic – to typowe buty do siedzenia.

Dbaj o każdy detal

Nic nie psuje wrażenia gości tak, jak recepcjonistka w wymiętym, przetartym, a co najgorsze brudnym stroju. Wprawne oko zauważy niedoróbki przy pierwszym spojrzeniu. Niewprawne przy drugim. O ile przy codziennym ubiorze zdarza nam się machnąć ręką na drobną plamkę po kawie (to się zakryje, nikt nie zauważy – i rzeczywiście tak jest), odwiedzający hotel lustrują prezencję recepcjonisty z laserową precyzją.

Zwracaj uwagę na takie detale stroju jak:

  • odgniecenia od siedzenia
  • przecieranie się na kolanach
  • najdrobniejsze plamki
  • klejenie się materiału
  • zmechacenia
  • odstające nitki na szwach
  • właściwy rozmiar

Przed rozpoczęciem zmiany recepcjonistka powinna obejrzeć strój od stóp, do głów, w dziennym świetle. Zadbaj, by na zapleczu znalazły się zapasowe ubrania.

Makijaż, fryzura i paznokcie a strój recepcjonistki

Jak powinna się malować recepcjonistka? Ubiór utrzymany w minimalistycznym stylu niech dopełnia naturalny makijaż makeup no makeup. Subtelne podkreślenie oczu tuszem i eyelinerem jest mile widziane – ale już kolorowe cienie do powiek zdecydowanie nie. Jeżeli szminka, to w barwach nude dopasowanych do typu urody. 

Przy krótkich włosach maksymalnie do ramion, kosmyki należy odgarnąć w taki sposób, by odsłaniały twarz. W utrzymaniu ich w ryzach pomogą wsuwki. Dobrą fryzurą dla długowłosej recepcjonistki są natomiast precyzyjnie upięte koki – pasma nie powinny wypadać, wiec tutaj też można sobie pomóc wsuwkami. Odsłonięta twarz wzbudza zaufanie, więc lepiej zrezygnować z grzywek opadających na twarz oraz rozpuszczonych włosów uczesanych do przodu.

Ostatnim elementem jest manicure w kolorach nude. Dłonie recepcjonistki są pod lupą gości – pracuje nimi cały czas, przy zbieraniu podpisów, sprawdzaniu dokumentów, czy wydawaniu kluczy. Paznokcie powinny więc być krótkie, w zaokrąglonym kształcie, bez widocznych odrostów. Ekstrawaganckie kolory i wzory niestety nie wchodzą w grę.


Strój recepcjonistki przekłada się na odbiór całego obiektu hotelowego. Skromność i perfekcyjna schludność każdego elementu są kluczowymi zasadami. Koszulowa bluzka, spódnica do kolan lub materiałowe spodnie – wszystko odprasowane i czyste. Jeśli biżuteria, to minimalistyczna. Buty z zakrytymi palcami, na niskim obcasie. Makijaż, fryzura i manicure także utrzymane w skromnej estetyce, wyglądające świeżo i subtelnie.