Strój recepcjonistki w hotelu – zasady, biżuteria i buty. Co wybrać?
Strój recepcjonistki to podstawa kreowania profesjonalnego wizerunku. Pierwsza osoba, którą goście spotykają po przekroczeniu progu, musi wzbudzać zaufanie i kreować atmosferę wzajemnego szacunku. Przeczytaj, jak powinna wyglądać recepcjonistka – ubiór robiący dobre wrażenie, połączony z kompetencjami i manierami, zachęci do pozostania u Ciebie setki gości!
Podstawowe zasady obejmujące strój recepcjonistki
Dwie podstawowe reguły, które rządzą recepcyjnym strojem, to skromność i schludność.
Dobierając strój dla recepcjonistki postaw na minimalizm w ubraniach i dodatkach. Dominującym kolorem powinny być czerń, biel, granat, odcienie beżu i szarości. Mocniejsze kolory – intensywna zieleń, niebieski, żółty bądź czerwony – mogą wystąpić tylko w formie dodatków, jeżeli takie barwy uwzględnia identyfikacja wizualna hotelu.
Strój recepcjonistki musi składać się z koszulowej bluzki, materiałowych spodni lub spódnicy nie krótszej, niż przed kolano. Ramiona i pachy muszą być zakryte, więc nawet w lecie należy stawiać na bluzki z długim rękawem. Warunkiem skromności jest także zabudowany dekolt i długość nieodsłaniająca pleców przy ruchu.
Jaka biżuteria dla recepcjonistki?
Dodatki również muszą cechować się skromnością. Zdecydowanie niewskazane są duże naszyjniki, długie kolczyki i dzwoniące bransoletki. Zrezygnować należy również z koralików oraz zawieszek z symbolami.
Strój recepcjonistki mogą jednak dopełniać delikatne łańcuszki – szeroki wybór gustownych modeli znajdziesz w Gal-art: https://www.gal-art.pl/category/polfabrykaty-lancuszki-srebrne, krótkie kolczyki-wkręty i minimalistyczne bransoletki w formie pojedynczej obręczy. Sojusznikiem recepcjonistki są kształty geometryczne, niekojarzące się z ideami i religiami.
Biżuteria nie może odwracać uwagi od osoby recepcjonistki ani wydawać dźwięków. Ma być wyłącznie delikatnym tłem, świadczącym o dbałości o detale. Dlatego, przy całej konieczności zachowania skromnego wyglądu, z dodatków biżuteryjnych lepiej nie rezygnować. Subtelne dopełnienie stylizacji będzie dobrze odebrane przez gości, oczekujących po obsłudze hotelu drobiazgowości.
Jakie buty dopełniają strój recepcjonistki?
Buty dla recepcjonistki muszą łączyć elegancję z wygodą. Poza przebywaniem na recepcji, pracownicy często wykonują inne obowiązki wymagające przemieszczania się.
Optymalnym wyborem będą czółenka lub szpilki na niskim obcasie. Wysokość obcasa nie powinna przekraczać 7 centymetrów. Takie obuwie prezentuje się profesjonalnie, a przy tym pozostaje wygodne. Co istotne, nie sposób zaliczyć go do butów wyzywających – a wyższy obcas mógłby zostać tak odebrany przez niektórych gości.
Cholewka musi zakrywać palce stóp. Odsłanianie ich w profesjonalnych okolicznościach uznawane jest za nieeleganckie (niezależnie od pedicure).
Postaw na buty szerokie w przedniej części, by dłuższe stanie w nich nie było problemem. Złym pomysłem okażą się buty w szpic – to typowe buty do siedzenia.
Dbaj o każdy detal
Nic nie psuje wrażenia gości tak, jak recepcjonistka w wymiętym, przetartym, a co najgorsze brudnym stroju. Wprawne oko zauważy niedoróbki przy pierwszym spojrzeniu. Niewprawne przy drugim. O ile przy codziennym ubiorze zdarza nam się machnąć ręką na drobną plamkę po kawie (to się zakryje, nikt nie zauważy – i rzeczywiście tak jest), odwiedzający hotel lustrują prezencję recepcjonisty z laserową precyzją.
Zwracaj uwagę na takie detale stroju jak:
- odgniecenia od siedzenia
- przecieranie się na kolanach
- najdrobniejsze plamki
- klejenie się materiału
- zmechacenia
- odstające nitki na szwach
- właściwy rozmiar
Przed rozpoczęciem zmiany recepcjonistka powinna obejrzeć strój od stóp, do głów, w dziennym świetle. Zadbaj, by na zapleczu znalazły się zapasowe ubrania.
Makijaż, fryzura i paznokcie a strój recepcjonistki
Jak powinna się malować recepcjonistka? Ubiór utrzymany w minimalistycznym stylu niech dopełnia naturalny makijaż – makeup no makeup. Subtelne podkreślenie oczu tuszem i eyelinerem jest mile widziane – ale już kolorowe cienie do powiek zdecydowanie nie. Jeżeli szminka, to w barwach nude dopasowanych do typu urody.
Przy krótkich włosach maksymalnie do ramion, kosmyki należy odgarnąć w taki sposób, by odsłaniały twarz. W utrzymaniu ich w ryzach pomogą wsuwki. Dobrą fryzurą dla długowłosej recepcjonistki są natomiast precyzyjnie upięte koki – pasma nie powinny wypadać, wiec tutaj też można sobie pomóc wsuwkami. Odsłonięta twarz wzbudza zaufanie, więc lepiej zrezygnować z grzywek opadających na twarz oraz rozpuszczonych włosów uczesanych do przodu.
Ostatnim elementem jest manicure w kolorach nude. Dłonie recepcjonistki są pod lupą gości – pracuje nimi cały czas, przy zbieraniu podpisów, sprawdzaniu dokumentów, czy wydawaniu kluczy. Paznokcie powinny więc być krótkie, w zaokrąglonym kształcie, bez widocznych odrostów. Ekstrawaganckie kolory i wzory niestety nie wchodzą w grę.
Strój recepcjonistki przekłada się na odbiór całego obiektu hotelowego. Skromność i perfekcyjna schludność każdego elementu są kluczowymi zasadami. Koszulowa bluzka, spódnica do kolan lub materiałowe spodnie – wszystko odprasowane i czyste. Jeśli biżuteria, to minimalistyczna. Buty z zakrytymi palcami, na niskim obcasie. Makijaż, fryzura i manicure także utrzymane w skromnej estetyce, wyglądające świeżo i subtelnie.