Artykuł sponsorowany
Wiertła stomatologiczne – rodzaje i zastosowanie
Wiertła stomatologiczne to akcesoria, których potrzebuje każdy dentysta – bez wyjątku. I choć wielu pacjentów na ich dźwięk drży, to jednak dzięki tym narzędziom można zadbać o stan zębów i uratować je przed próchnicą. Jak odpowiednio dobrać wiertła stomatologiczne? Rodzaje tych akcesoriów różnią się materiałem, z jakiego zostały wykonane, a także zastosowaniem.
Wiertła stomatologiczne – rodzaje
Wiertła stomatologiczne pozwalają na usuwanie z zębów zepsutych tkanek. Dzięki odpowiedniemu doborowi końcówki dentysta może pracować wydajniej, a i pacjent ma większy komfort. Dlatego szeroki wybór wierteł jest dużym atutem gabinetu dentystycznego.
Do jakich narzędzi stosuje się wiertła?
Jednym z podstawowych narzędzi dentystycznych są kątnice. Jak wskazuje ich nazwa, pozwalają na wykonywanie prac w jamie ustnej pod pewnym kątem. Dzięki temu są wręcz niezastąpione przy usuwaniu zębiny próchnicowej, a także wygładzaniu szkliwa. Odpowiednio dobrane wiertło może jednak zwiększyć zakres zastosowań kątnicy. Wiertła przeznaczone do tego mikrosilnika mają długi, stosunkowo gruby trzon i gładkie zakończenie.
Ważnym narzędziem dla dentysty jest również prostnica. Zgodnie z nazwą, to narzędzie proste, która pozwala na dotarcie do zębów w nieco inny sposób niż kątnica. Prostnice często służą do czyszczenia zębów, ale z pomocą wiertła usuwają z nich również przebarwienia oraz płytkę nazębną. Wiertła stomatologiczne do prostnic to przede wszystkim akcesoria oznaczane literami HP, z charakterystyczną, okrągłą końcówką.
Jeszcze inne wiertła będą potrzebne do prawidłowej pracy turbin. Służą przede wszystkim do otwierania zębów i opracowywania ich kształtu. Za pomocą turbin można jednak również przygotować korony na zęby. Wiertła przeznaczone na turbinę mają cienki i krótki trzon. Do tego zawsze trzeba zwracać uwagę na dobór odpowiedniej wielkości wiertła.
Podział wierteł stomatologicznych ze względu na rodzaj materiału
Z jakich materiałów produkuje się wiertła stomatologiczne? Rodzaje wykorzystywanych tworzyw są różne, ale łączy je jedno. Zawsze muszą to być materiały niezwykle twarde, by bez trudu mogły poradzić sobie z rozwierceniem zęba.
Szeroko stosowane są zwłaszcza wiertła dentystyczne z węglika spiekanego. To akcesoria bardzo precyzyjne, które jednocześnie nadają się do pracy na wysokich obrotach – na przykład w turbinach oraz kątnicach. Są niezwykle wydajne, skutecznie tną zębinę. Nie powinno się ich jednak używać przy opracowywaniu szkliwa.
W każdym gabinecie dentystycznym powinny się też znaleźć diamentowe wiertła stomatologiczne. Również one bardzo dobrze sprawdzą się przy obróbce twardych tkanek. Jednocześnie nadają się do pracy w obrębie szkliwa. Można dobierać je pod kątem uziarnienia – im mniejsze, tym bardziej precyzyjne.
Czasami dentyści stosują jeszcze wiertła stalowe. To najstarszy typ tych akcesoriów. Pracują powoli i nagrzewają się wolniej. Dziś wykorzystuje się je przede wszystkim do wykonywania zagłębień retencyjnych.
Kształt główek wierteł stomatologicznych
Wiertła stomatologiczne można też podzielić ze względu na kształt główki – rozróżniamy wówczas końcówki:
- tarczowe,
- różyczkowe,
- szczelinowe,
- stożkowe,
- specjalne.
Podsumowanie: najważniejsze rodzaje wierteł stomatologicznych
Wiertła stomatologiczne można podzielić na kilka rodzajów. Najważniejsze jest to, do jakich narzędzi będzie można je zastosować. Wiertła trzeba dopasować do kątnic, prostnic oraz turbin. Należy też zwracać uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane, a także kształt ich główek. Najlepiej sprawić sobie do gabinetu dentystycznego jak najwięcej zróżnicowanych wierteł.