jak prać polar na przykładzie ubrań firmowych

Jak prać polar firmowy?

Polar to typ odzieży, która świetnie sprawdza się na wielu stanowiskach. Z tego powodu częstym zakupem w wielu przedsiębiorstwach są polary firmowe z logo. Z takich ubrań korzystają również pracownicy hoteli. Nawet drogie polary z półki premium trzeba jednak odpowiednio pielęgnować. Wiele wątpliwości może przysporzyć pranie znakowanych ubrań. Jak prać polar firmowy? Podpowiadamy!

Jak często prać polary firmowe?

Dzianina poliestrowa, z której szyje się polary, jest dość odporna na zabrudzenia. Tych ubrań nie należy więc prać zbyt często, a tylko wtedy, kiedy to naprawdę konieczne. Nawet przy intensywnym korzystaniu firmowe polary z nadrukiem nie wymagają prania częściej niż pięć razy w roku.

Jak prać polar w pralce? Pranie krok po kroku

Zastanawiasz się, jak prać polar w pralce? Ubrania z tej kategorii wyróżniają się niezłą hydrofobowością. Z tego powodu pranie polaru powinno odbywać się bez udziału klasycznych detergentów – te pozostawiają bowiem na ubraniach hydrofilową warstwę, która przyspiesza przemakanie. Zamiast nich należy wybrać środki przeznaczone do prania odzieży technicznej oraz sportowej. Przed rozpoczęciem prania najlepiej wypłukać dozownik pralki z wcześniej używanych detergentów.

By polar firmowy nie ucierpiał w czasie prania, nie można też przesadzić z temperaturą wody w czasie prania. Nie powinna przekraczać 40 stopni Celsjusza, a niektórzy producenci polarów zalecają nawet wodę o 10 stopni chłodniejszą. Przed rozpoczęciem prania zawsze trzeba przeczytać informacje z metki ubrania. To, jak prać polar, może więc różnić się w zależności od modelu – zawsze na pierwszym miejscu powinny być zalecenia producenta. Biorą one pod uwagę nie tylko materiał, ale i jego kolor oraz ewentualne nadruki.

jak prać polar w różnych kolorach
Jak prać polar w różnych kolorach? Tę odzież warto prać z innymi ubraniami o podobnej kolorystyce. Dodatkowo możesz umieścić w pralce chusteczkę zbierającą kolory.

Na stan polarów niekorzystnie wpływa też wirowanie. Dlatego do prania polaru warto wybrać program, który nie będzie uwzględniać takiego działania. Po wyciągnięciu polaru z pralki wystarczy go lekko wycisnąć. Dzięki właściwościom hydrofobowym wyschnie bardzo szybko.

Jak prać polar ręcznie?

Obawiasz się prania polaru w pralce? Wolisz ręczne pranie? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w taki sposób oczyścić polar z zabrudzeń. Oto, jak prać polar ręcznie krok po kroku.

  1. Przygotuj letnią wodę z niewielką ilością delikatnego detergentu.
  2. Namocz polar na kilka minut, delikatnie pocierając zabrudzone miejsca.
  3. Wypłucz w czystej wodzie, unikając wykręcania – zamiast tego delikatnie wyciśnij wodę. Możesz odcisnąć polar w ręcznik.
  4. Rozłóż do wyschnięcia na płaskiej powierzchni, aby zachować kształt.

Jak więc widzisz, pranie polaru w ten sposób nie różni się znacząco od prania innej odzieży. Musisz jednak zwracać uwagę na stosowane środki oraz nie za wysoką temperaturę wody.

Pranie polaru z logo – o czym trzeba pamiętać?

Czy są jakieś szczególne wytyczne, które wskazują, jak prać polar z logo? Jeśli jest znakowany haftem komputerowym, nie będzie mu straszna nie tylko temperatura 40 stopni Celsjusza, ale i nawet dwukrotnie wyższa.

Również folia flock, czyli drugi popularny sposób znakowania polarów, wytrzyma pranie w wysokich temperaturach. Gorzej może być z naszywkami – wszystko zależy od techniki znakowania, którą została wykonana.

zielony polar na suwak
Zapięcie suwaków przed włożeniem polaru do pralki to podstawa.

Dla utrzymania logo w dobrym stanie kluczowe będzie uchronienie go przed kontaktem z ostrymi krawędziami. Dlatego polary najlepiej prać osobno, bez upychania w pralce większej ilości odzieży. Inaczej zamki czy metalowe elementy innych ubrań mogą naruszyć logo. A polary firmowe z uszkodzonym logo nie są już warte zbyt wiele. Przed praniem warto również zapiąć suwaki, aby ich ostrzejsze elementy nie uszkodziły nadruku.

Po praniu trzeba też pamiętać, by polarów znakowanych folią flock nie prasować. Odzież polarowa nie gniecie się i nie wymaga prasowania. Nie jest ono zresztą zalecane ze względu na właściwości materiału, z którego jest wykonana.

Suszenie polaru

To, jak prać polar, to jednak dziś nie wszystko. Istotnym elementem dbałości o tę odzież jest także jej suszenie – szczególnie w dobie coraz większej popularności suszarek bębnowych. Jak więc podejść do tego tematu?

Przede wszystkim polar najlepiej suszyć na płasko w przewiewnym miejscu, unikając ekspozycji na bezpośrednie słońce. Suszarki bębnowe mogą osłabić włókna i spowodować ich mechacenie. Wieszanie polarów na sznurze również nie jest polecane, ponieważ może prowadzić do odkształceń.

Jak wybrać wytrzymały i solidny polar firmowy, który w dobrym stanie przetrwa pranie?

Pranie lepiej znoszą polary firmowe dobrej jakości. Warto o tym pamiętać przy zakupie. Wyznacznikiem jakości będzie mięsisty materiał o równomiernej strukturze, równo wybarwiony. Do tego warto dobrać odpowiednią gramaturę polaru – 100 g/m2 to cienkie bluzy, 200 g/m2 są najbardziej uniwersalne, a 300 g/m2 zapewniają najlepszą izolację.

Podsumowanie: jak prać polar znakowany firmowym logo?

Pranie polaru znakowanego firmowym logo nie będzie trudne, jeśli będziesz pamiętać o kilku ważnych zasadach. Do prania należy wybrać detergenty do ubrań technicznych lub sportowych. Woda nie powinna przekraczać temperatury 40 stopni Celsjusza. Do prania trzeba też wybrać program bez wirowania. Ważne też, by prać polar osobno, bez innych ubrań w pralce – w ten sposób chronisz wzór na ubraniu przed zniszczeniem.